Преди години системата за създаване и производство на нови модели бе обърната – първоначално инженерите и дизайнерите правеха автомобил, а след това се търсеха клиенти за него. Този подход буквално погреба редица автомобилни марки, а други принуди да се приспособят.
Представяме ви пет производителя, които навремето правеха чудесни спортни автомобили, а сега предлагат съвсем различни машини, които никак не се връзват със славното им минало.
MG
Една от известните британски компании в миналото произвеждаше огромен брой спортни коли, като участваше с успех в различни автомобилни състезания. И след това ги приспособяваше за движение по обществените пътища. В началото на XXI век MG показа един наистина впечатлящ модел – спортното купе XPower SV, изградено на базата на Qvale Mangusta.
Първоначално на клиентите се предлага версия с 4,6-литров V8 двигател на Ford, който в комбинация с 5-степенна механична скоростна кутия развива 320 к.с. и 410 Нм въртящ момент. Ускорението от 0 до 100 км/ч отнема едва 5,3 секунди.
По-късно в MG решиха, че мощността не е достатъчна и увеличиха обема на мотора до 5,0 литра. Моделът бе прекръстен на SV-R, като агрегатът вече предлага 400 к.с. и 510 Нм. Добавете към това карбонова каросерия, спирачни механизми Brembo, както и подобрени аеродинамика и дизайн, разработени от един от създателите на McLaren P1 – Питър Стивънс.
Всичко това обаче не донесе успех на марката, която сред неудачен „брак” с BMW стана собственост на китайската Nanjing Automobile Group. Сега най-мощният модел е седанът MG6, оборудван с 1,8-литров бензинов турбомотор, който предлага 160 к.с. и 215 Нм въртящ момент. Няма карбон, а дизайнът е далеч от този на суперколите. Общо взето – нищо общо с историята и традициите на марката.
Datsun
Марката никога не е свързвана с някакви революционни явления в автомобилната промишленост, но въпреки това през 60-те години на миналия век произвежда доста класни спортни купета, които се продават на прилични за времето си цени.
Едно от тях е Datsun 240Z, който в Япония се предлага под името Fairlady. Моделът е оборудван с 2,4-литров бензинов двигател с мощност 151 к.с. Той може да се съчетава с 4- или 5-степенна механична скоростна кутия, както и с автомат с 3 предавки. Ускорението от 0 до 100 км/ч става за 8 секунди, най-вече благодарение на ниското тегло на колата – малко над 1 тон.
Datsun успя да оцелее до началото на 80-те години на миналия век, след което бе закрита. Все пак преди две години Nissan, чиято собственост е, реши да възроди легендарната марка. Вместо спортни машини обаче тя сега ще произвежда бюджетни модели за развиващите се страни. А това звучи малко обидно за марка, която си е съперничила дори с моделите на Porsche.
Lancia
Една от компаниите, чиито модели винаги са били сред любимите на най-големите почитатели на автомобилите. Помните ли 037 Stradale или напълно безумната Stratos? А също така и хечбекът Delta HF Integrale 16V, който разчита на 2,0-литров мотор с 4 цилиндъра и 16 клапана, оборудван с компресор Garett.
Мощността на този мотор бе 200 к.с. и 300 Нм, което с помощта на 5-степенна механична скоростна кутия изстрелваше хчбека от 0 до 100 км/ч за по-малко от 6 секунди. Добавете към това система за постоянно задвижване на четирите колела с 3 диференциала и се получава практически идеалният хот-хеч. Поне за края на 70-те години на миналия век.
Сега Lancia е най-малкото дете в голямото семейство на Fiat. Производителят, който властваше в световните ралита, се храни с остатъците, подхвърлени му от по-големите братя. При това човек остава с впечатление, че ако избира между най-доброто и най-лошото, което да представи на публиката, италианският концерн винаги дава на Lancia именно второто.
Доказателство за това е моделът Ypsilon. Ако той бе човек, дори доктор Хаус не би успял да каже от какво е болен. Външността на този автомобил е спорна и той не предлага никаква динамика. При него турбомотор, система за задвижване на четирите колела и повече диференциали са забранени думи. Което, разбира се, е доста жалко.
Isuzu
Тази позабравена марка навремето също правеше доста впечатляващи автомобили. Един от тях бе елегантният всъдеход VehiCross, който се харесваше на мнозина заради нестандартния си външен вид. Машината сякаш бе изляза от научно-фантастичен филм, а освен това разполагаше с хитрата система за задвижване 4х4, носеща името Torque on Demand.
Тя работи с помощта на 12 сензора, които следят поведението на автомобила. И когато задните колела загубят сцепление, дават команда за активиране на многодисковата муфа. На свой ред тях прехвърля тяга към предната ос. Сега подобно нещо го правят повечето псевдокросовъри, но за началото на 90-те години на миналия век технологията е доста прогресивна.
Освен това за VehiCross са предвидени единствено V6 двигатели – никакви 2,0-литрови мотори с 4 цилиндъра или дизели. Самият автомобил е и доста ексклузивен, тъй като за 5 години от него са произведени едва 6000 бройки.
Сега моделната гама на Isuzu не предизвиква такива емоции. Най-лекият автомобил е всъдеходът Mu-X, който всъщност представлява преработена версия на Chevrolet TrailBlazer, но с по-слаб мотор. Като цяло компанията се е съсредоточила върху производството на камиони.
Buick
Buick принадлежи на General Motors, благодарение на което оцеля през кризата от 2007-2009 г. Тогава жертви на преструктурирането на концерна станаха Hummer и Saab, но Buick продължи да съществува.
Всъщност, по ирония на съдбата, именно GM е виновен за положението на марката. Вземете за пример един от легендарните модели на Buick – Rivera, който във всяко свое поколение изглежда великолепно. Това се дължи на факта, че в средата на миналия век марката е типично американска, като изповядва всички ценности на местното автомобилно производство.
По тази причина Rivera е оборудван с двигатели с обем между 5,7 и 7,5 литра. В началото на 90-те години обаче Buick по нареждане на ръководството на General Motors спира производството на модела и по този начин убива всички надежди на феновете, които и до ден-днешен приемат този ход като предателство.
В момента моделната гама на Buick се състои от префасонирани версии на модели на Opel. Флагманът Regal всъщност е Insignia, като за него се предлагат само 4-цилиндрови двигатели, най-мощният от които има 260 к.с. И тук не става дума, че Insignia е лош автомобил, даже напротив. Но Rivera си остава мечта.
Снимки: Производителите
Още новини с автомобилна тематика четете в Automedia.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.