Хората с висше образование са сред най-рисковите водачи на пътя у нас, според резултатите от изследване сред 1000 активни водачи, представено днес.
Те са много по-склонни, отколкото хората с по-ниско образование, да пренебрегват правилата. В тази класация са и софиянци. По-рискови са и водачите с 4 до 10 години стаж, които вече са минали първоначалния период на млади шофьори, които се притесняват зад волана.
Над 90 процента от катастрофите са в резултат на човешки грешки, сочат още изводите от доклада.
Неволното превишаване на позволената скорост е най-разпространеното рисково действие на българските шофьори.
По-малко от 30% категорично са заявили пред анкетиращите, че не са допускали нарушения през изминалата една година.
Като цяло българските шофьори оценяват високо своите умения зад волана. Мнозинството определят собствения си начин на управление на колата като нискорисков, а този на останалите водачи като рисков, показа още проучването.
"Общо 73% определят другите като по-скоро рискови. Когато обаче става въпрос за себе си, как определят самите себе си, 43% смятат, че са крайно нерискови и общо 89% смятат за себе си, че са по-скоро нерискови шофьори", обясни Яна Спасова от екипа, провел изследването.
Изключително рискова ситуация, в която са изпадали немалка част от водачите у нас, е късното забелязване на автомобил отпред и забавената реакция при натискане на спирачките. Над 55% от шофьорите са били в подобна ситуация.
В 54 на сто от случаите водачите се оплакват от заслепяване на пътя заради включени неправилно дълги светлини на идващ в насрещното платно автомобил.
Най-рискови са шофьорите с най-малък - 2-5 хил. км и най-голям - над 50 хил. км годишен пробег. По-агресивни на пътя са водачите на автомобилите с над 180 конски сили.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.