IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Пияни зад волана на колата: Може ли да бъде излъган дрегера?

Много шофьори използват различни трикове, реално ефект от тях обаче няма

Снимка: Булфото

Снимка: Булфото

Коледните и новогодишни празници приключиха, но в близките дни предстоят още празници и именни дни. И именно това е времето в годината, когато вероятно се изпива най-много алкохол.

Най-големият проблем в такива дни са значителният брой шофьори, които смело сядат за волана, когато са пили. Независимо, че полицейските проверки особено в градовете са сериозни, мнозина пак шофират, защото са уверени в себе си или защото си мислят, че са пили малко. С това те стават заплаха за себе си и за околните, а ако бъдат спрени подлежат на проверки с техническо средство и евентуално бъдещо наказание.

За да се избегне подобно развитие на нещата, най-важното правило е да не се сяда зад волана в такова състояние. По принцип е добре всеки шофьор да има собствен тестер, с който да провери съдържанието на алкохол в кръвта си и ако то надвишава допустимите норми, съответно да избере друг начин за придвижване.

Как работи тестерът?

Първите устройства за тестване за алкохол чрез издишване на въздух са разработени още в началото на 40-те години на миналия век. Целта им е да улеснят американската полиция, тъй като взимането на кръв или урина не е удобно, а и не е конституционно. През годините тестерите са модернизирани многократно и сега те определят концентрацията на алкохол в кръвта по пътя на измерването на количеството етанол в издишвания въздух.

Самият етанол е малка водоразтворима молекула, която лесно се абсорбира през тъканта на стомаха в кръвоносните съдове. Тъй като това химическо вещество е много нестабилно, при преминаването на богата на алкохол кръв през капилярите в алвеолите на белите дробове изпареният етанол се смесва с други газове. И когато човекът духа в тестера, се измерва и резултата.

Именно този резултат се оказва решаващ, като в някои държави той се приема от доказателство за съда за степента на алкохолно опиянение на съответни шофьор. В различните страни по света максимално допустимото ниво на алкохол в кръвта съответно е различно. Проблем е обаче, че често тестерите за алкохол, използвани от полицията, могат да се окажат неточни по различни причини. Многобройни изследвания в лаборатории показват, че при тях може да има сериозно отклонение от нормата. То може да бъде в ползва на проверения, но може и да му навреди още повече, тъй като резултатът не е реален.

Например ако човек е пил 15 минути преди да мине теста, задържането на алкохол в устата му ще доведе до увеличаване на резултата, без реално този алкохол да е усвоен в кръвта. Завишен резултат се наблюдава и при хора с гастроезофагеален рефлукс, тъй като аерозолният алкохол в стомаха, който все още не е засмукан в кръвния поток, може да попадне отново в устата чрез оригване. Проблем имат и диабетиците, като и при тях резултатът може да бъде по-висок, отколкото е реално. Затова и понякога се стига до взимане на кръвна проба, при която резултатите са точни.

Може ли да бъде излъган тестерът?

Въпреки доказателствата за грешки при тестерите, полицията продължава да разчита на тях. Затова и хората търсят начини да ги излъжат. За близо век използване са предложени редица методи, като някои от тях са направо нелепи.

Един от тях е облизването или смучене на медна монета, която би трябвало да "неутрализира" алкохола в устата и следователно да свали резултата. В крайна сметка обаче, в устройството влиза въздух от белите дробове, а не само от устата. Затова и концентрацията на алкохол в устата не влияе на резултата. Да не говорим, че дори да работеше този метод, вече няма монети с достатъчна концентрация на мед.

Следвайки подобна грешна логика, някои хора смятат, че употребата на пикантна храна, мента или на освежител за уста ще замаскира алкохола в кръвта. Това обаче също не помага по никакъв начин, а дори може и да навреди, защото някои освежители или води за уста може да съдържат спирт. Същото се отнася и за някои медицински води за жабурене, предписани от лекар или зъболекар.

Много хора смятат, че пушенето на цигара също помага. Това обаче съвсем не е вярно и може само да навреди допълнително.  При изгарянето на цигарата, добавените в тютюна захари образуват химическото вещество ацеталдехид. Влязло в белите дробове, то само ще увеличи допълнително показанията при теста.

Реално единственият шанс да бъде излъган в малка степен дрегерът е в самото дишане. Става дума за хипервентилация – учестено и по-дълбоко дишане. Многобройните изпитания показват, че този метод може да намали показания за нива на алкохол в кръвта до известна степен, но и изпълнението му не е особено лесно, особено за пиян човек. Успехът в този случай се дължи на факта, че хипервентилацията изпразва белите дробове от остатъчния въздух по-добре отколкото при нормално дишане. В същото време се увеличава скоростта на обновяване на въздуха, като остава по-малко време за проникване на алкохол.

Дори и този трик обаче не е гаранция за успех. Доказано е, че той може да снижи показанията с минимални промили, тоест той може да ви спаси, само ако сте на ръба на позволеното количество алкохол в кръвта. Като цяло няма сигурно средство за заблуждаване на тестерите за алкохол, затова трябва да запомните едно много важно нещо - Не си струва, да се кара пиян!

Единственият сигурен способ, за да избегнете наказание за шофиране в нетрезво състояние е да не пиете, преди да седнете зад волана. Дори да има средство, с което тестерът да бъде заблуден, то няма да ни спести разсеяността и забавените реакции, които се появяват след употреба на алкохол. А това ви прави опасен на пътя – както за самите вас, така и за останалите участници в движението.

Още новини за автомобили четете в AutoMedia.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата