Пабло Пикасо казва, че реконструкцията на този полски град след Втората световна война е наистина силно вдъхновение. И можем да разберем защо великият художник е изрекъл тези думи.
История
Вроцлав е основан на остров на река Одра от чешкия княз Вратислав I, управлявал в средата на 10-ти век. За разлика от други градове обаче с разрастването си Вроцлав не се пренася на брега, а обхваща 11 други острова, свързани помежду си чрез 112 моста в неповторима мрежа.
Името на града е дадено от Вратислав I, а буквата W в герба на града е неговият монограм. Около 990-та година Вроцлав и цяла Силезия са завладени от полския княз Мешко I. Впоследствие оттам преминават монголски нашествия. Кралство Бохемия го завзема през Средновековието.
Вроцлав е в рамките на германската държава до края на Втората световна война. След това чрез Потсдамското споразумение градът и по-голямата част от Долна Силезия са дадени на Полша.
Сега с площ от 292 кв. км и население от 630 хил. души това е четвъртият най-голям град в Полша. Вроцлав е главен индустриален, търговски и образователен (има 13 висши учебни заведения) център за региона, граничещ с Чехия и Германия. Неслучайно мотото на града е „Мястото за срещи“.
Готическа архитектура, бликащи от енергия културни прояви и старинни крайречни паркове допълват картината, на която се възхищава самият Пикасо.
Сред най-именитите жители на Вроцлав е Ванда Руткиевич – една от най-великите алпинистки в света. Тя е първият полски гражданин изкачил най-високия връх в света. Руткиевич покорява Еверест през 1978-ма година. Умира през 1992-ра година, докато изкачва връх Кангчендзьонга в Хималаите.
Роден във Вроцлав е и видният кинематограф Андржей Секула, работил по филми като „Глутница кучета”, „Криминале” и „Американски психар”.
Стадионът
Един от най-новите диаманти на Вроцлав безспорно е "Градският стадион”, построен за 2 години и открит през 2011-та с бляскаво шоу на британската попзвезда Джордж Майкъл.
Първата спортна проява е боксовият мач за титлата на Световния боксов съвет между местния любимец Томаш Адамек и Виталий Кличко. Украинската машина печели без особени проблеми след 10 рунда.
Стадионът е оформен като китайски фенер и има капацитет от 44416 зрители. На Евро`2012 това съоръжение ще приеме всички двубои на Чехия от предварителна група „А” – срещу Русия, Гърция и домакините от Полша.
На наследството от Европейското първенство ще се радва местният футболен лидер – Шльонск Вроцлав. Армейският клуб е създаден през 1947-ма година при обединението на две военни училища.
Въпреки че е един от най-старите отбори в страната и един от най-подкрепяните, Шльонск има една единствена титла, спечелена през 1977-ма година. Година по-рано във витрината на клуба попада и Купата на страна, а гордостта на Вроцлав стига до четвъртфинал в турнира за Купата на УЕФА, където е спрян от италианския Наполи.
Втората купа на страната е спечелена от Шльонск през 1987-ма година, а през миналия сезон „армейците” се завърнаха сред големите и заеха втората позиция в първенството. Впоследствие играха в квалификациите за Лига Европа, като в третия кръг отстраниха нашия Локомотив София след две нулеви равенства и успех при дузпите.
Любопитен факт е, че треньорът Орест Ленчжик води отбора при завръщането на Шльонск в Европа срещу шотландския Дънди Юнайтед. Преди 31 години отново Ленчжик е начело на клуба при друга среща в европейските турнири, пак срещу същия съперник. Тогава „армейците” губят с общ 2-7. 3 десетилетия по-късно поляците взимат реванш след 3-3 в двата двубоя и повече голове на чужд терен.
Забележителности
Най-подходящото място за начало на туристическа обиколка из Вроцлав е площада "Ринек”, който е вторият по големина в цяла Полша. Намиращата се там сграда на кметството е толкова голяма, че обхваща цели три улици във вътрешността си.
За изграждането на това впечатляващо здание са били необходими цели 200 години. Комплексът – смесица от редица архитектурни стилове, е дом на арт музей и трезор.
Най-голямата гордост на Вроцлав е в непосредствена близост до "Ринек". Там се намира "Раклавицката панорама".
В дългата 114 метра ротонда посетителите могат да видят детайлни изображения на битката при Раклавице, където местните селяни удържат победа над могъщата руска армия през 1794-та година.
Картините са в града от края на Втората световна война, но полските власти не ги показват близо половин век, защото се опасяват от остра реакция на Съветския съюз.
Лабиринтът от къщи, магазини, кръчми и музеи в Стария град може да задържи интереса на туристите седмици наред, но във Вроцлав има и други места, които трябва да се видят.
Едно от тях е Островът на катедралите – люлката на Вроцлав. Централно място там заема огромната "Катедрала на Св. Йоан Кръстител", но внимание заслужават и редица храмове, датиращи още от 10-ти век.
За всички, на които разглеждането на постройки (били те и наистина впечатляващи) им идва в повече, Вроцлав предлага "спасение" в своята Ботаническа градина и/или парка Шжчитнински.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.