IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Градовете на Евро 2012: Лвов

През юни в града ще се играят три мача от "групата на смъртта"

Стадионът в Лвов, на който ще се играят три мача от Евро 2012. Снимка: Reuters

Стадионът в Лвов, на който ще се играят три мача от Евро 2012. Снимка: Reuters

Да те наричат „Флоренция на изтока” е достатъчно красноречиво за един украински град. Това е признание, което определено не е случайно и което се защитава векове наред от жителите на Лвов – града на Станислав Лем.

През юни в определяния като най-красив град в Украйна ще се играят три мача от „групата на смъртта” на Евро`12. Това са Германия – Португалия, Дания – Португалия и Дания – Германия. Струващата 211 млн. евро „Арена Лвов” е новопостроеният 34-хиляден стадион красавец, който ще приеме тези футболни битки.

История

Лвов, разположен само на 40 км от границата с Полша, е исторически и географски неизбежен избор за домакин на срещи от големия футболен форум. Първият документиран мач в Украйна и Полша се играе именно в Лвов на 14 юли 1894 година.

Най-големият град в Западна Украйна (171 km² площ и население от 735 хиляди души) е основан в средата на 13 век. Княз Данило Галицки го нарича в чест на своя син Лев Данилович.

Градът се споменава за първи път в хрониките през 1256 година. Главните търговски пътища от Черно и Балтийско море, Източна и Западна Европа спомагат за бързото му икономическо развитие.

Името Лвов се установява при властването на поляците през Средновековието. Като столица на австрийското владение Кралство Галиция и Лодомерия градът се нарича Лемберг в периода 1772-1918 година.

След Първата световна война заедно с цяла Галиция влиза в състава на Полша, от 1939 г. е част от СССР, а впоследствие (и до днес) – от независима Украйна. В наши дни Лвов е главен културен и икономически център.

Забележителности

Историческият център на Лвов е в списъка на ЮНЕСКО за световните паметници на архитектурата. Центърът е сбор от многобройни стилове и епохи – готическата Католическа катедрала от 14 век, бароковата катедрала „Св. Георги”, манастирът „Бернандин“ в ренесансов стил, параклисът на Боимес, Арменската църква.

Безспорната перла в короната е площада „Ринок”. Десетки сгради с поразителни фасади и множество фонтани с богове от гръцката митология дават основателен повод за сравнения с Флоренция.

В непосредствена близост е издигнат паметник на писателя Леополд фон Захер-Мазох, роден в града през 1836 година. В своите творби той създава персонажи, които се подчиняват на чуждата воля, изпитват наслада от собственото си чувство на безпомощност и от причиняваната им болка. В семейния живот поведението му е сходно – разврат и груби сексуални игри бележат брака с Аврора Рюмелин.

Неслучайно името му е свързано с термина „мазохизъм”.

Бронзовата му фигура е в естествен ръст – 170 см. Но тя крие неочаквани изненади. На гърдите на статуята е монтирано увеличително стъкло, чрез което може да се разглеждат еротични картинки. А ако бръкнете в левия джоб на панталоните на Мазох, можете да се докоснете до неговия „жезъл”.

До паметника на писателя е разположено „Мазох – кафене”, в което е пресъздадена атмосферата от творбите на твореца.

Друг световноизвестен писател, роден в Лвов, е полският фантаст Станислав Лем. Книгите му са преведени на 41 езика и са продадени в над 27 милиона екземпляра.

Носителят на множество награди „Грами” Еманюел Акс, който е считан за един от най-добрите живи пианисти, също е родом от украинската Флоренция. По отношение на музиката Лвов има и друг повод за гордост – Руслана Лижичко спечели конкурса „Евровизия” през 2004 година.

Българската актриса Татяна Захова, която се занимава предимно с озвучаване на множество популярни филми и сериали („Отчаяни съпруги“, „Бягство от затвора“, „Герои“ и „1001 нощ“), също е родена в Лвов.

Футболът

Този град е родното място и на украинския, и на полския футбол. Освен домакин на първия документиран мач в Украйна, Лвов е мястото, където през 1911 година е създадена Полската футболна федерация. Националният отбор на Полша играе първите три мача в историята си на стадиона на Славия Лвов – първия полски професионален футболен клуб.

Най-големият футболен клуб на града в наши дни е Карпати Лвов. Тимът е основан през 1963 година. Само 6 години по-късно Карпати влиза в историята като единствения отбор извън елита, който печели Купата на СССР.

И досега обаче това е единственият голям трофей за клуба, който има два загубени финала за Купата на Украйна. От Лвов към големия футбол тръгва защитникът на Динамо Киев и лондонския Арсенал Олег Лужни.

Поглеждайки назад към историята на местния футбол, се откроява името на Вацлав Кухар. Той играе в Погон – отбор с 4 титли в полското първенство преди Втората световна война. Има средно по гол на мач в дългата си клубна кариера. В националния отбор записва 23 мача.

Кухар обаче е и шампион на Полша в лекоатлетическите дисциплини 800 метра, 110 метра с препятствия, 400 метра с препятствия, скок височина и десетобой. Освен това има 22 титли в бързото пързаляне с кънки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата