Тепуи представлява планина, завършваща на върха си с плато. Това са най-старите скалисти формирования на Земята, изградени от отвесно разположени блокове от докамбрийски пясъчник или кварцитни скали. Ерозията оформя платото в течение на милиони години, като островните планини дават началото на тепуи.
Най-голямата концентрация на тези планини е в югоизточната част на Венецуела, на границата с Гвиана и Бразилия, но големи скални образувания с плоски върхове съществуват и на други места на планетата.
Тепуи са осеяни с гигантски отвесни дупки, достигащи до 300 метра в диаметър и с отвесни стени, достигащи 300 метра дълбочина. Тези дупки са се образували вследствие пропадането на сводовете на тунелите, просечени в недрата на тепуи от подземните реки.
Платото на тепуи е напълно изолирано от заобикалящите ги земи, което ги прави екологични острови. Поради надморската височина климатът е различен от този долу. В Голямата савана на върха температурите са по-ниски, а валежите чести и изобилни, докато в основата на планината климатът е тропичен — топъл и влажен. Някои тепуи са обвити в дебели облаци почти през цялата година.
Физическата изолация от останалия свят поради високите и трудни за изкачване отвесни скали в течение на милиони години води до образуване на ендемични растения и животни. Някои дупки в един тепуи представляват от своя страна „остров в острова". В тях се срещат уникални само за тях растения.
Разгледайте "Домът на Боговете" в галерията на Tialoto.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.