IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Лалибела – африканският Йерусалим

Градът е второто свещено място в Етиопия след Аксум

Лалибела – африканският Йерусалим

В много страни по света възникват сериозни конфликти между различни религии, представители на които трябва да съжителстват заедно. Африка е едно от местата, където е имало тежки размирици именно на верска основа. Етиопия е една от ранните християнски страни, в които християнството не се пренася от Европа, а директно през Юдея.

Неслучайно етиопците празнуват Нова година на 11 септември. Според легендата Савската царица избрала тази дата след завръщането си от Йерусалим. В ранните сутрешни часове на Нова година хора в традиционни дрехи ходят на църква, а след това се прибират у дома за традиционно семейно хранене.

Лалибела е разположен в планините, в сърцето на Етиопия. Градът е второто свещено място за християните в цялата страна след Аксум. На поклонение в Лалибела могат да отидат не само християни, но и хора, които се интересуват от историческото наследство. В началото на 12-и век градът бил построен от цар Лалибела. Царят искал да построи новия Йерусалим, след като градът бил превзет от мюсюлманите през 1187 година.

По тази причина много от сградите и историческите паметници в Лалибела носят същите имена, както постройките в Йерусалим. Местната река също се нарича Йордан. Църквите в града са уникални, тъй като не са изградени по обичайния начин, а са врязани в самата скала. От нивото на земята може да се види само върха на целия комплект от сгради, включват църкви, пещери и лабиринт от подземни коридори.

Влезте в галерията на Tialoto.bg и разгледайте църквата на Свети Георги, която е издълбана под формата на кръст и е разположена надолу в земята.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата