Светът е пълен с естествени природни красоти, както и много забележителни паметници на културата, останали още от древни времена. Египетските пирамиди и Мачу Пикчу са едни от най-известните свидетелства за хората, които са живели преди векове по тези земи.
Пещерният град Вардзия е сравнително по-неизвестна забележителност, но това не я прави по-малко ценна или въздействаща. Градът се намира в Грузия и има история, датираща от над 800 години. И все пак каква е била причината подобно място да бъде построено?
Историята започва още през далечната 1185 година, когато начело на Грузия за пръв път застанала жена – Тамар. Като цяло подобна стъпка било изключително необичайно явление за Европа през 12-ти век. Управлението на Тамар се свързва с разцвет на културата и желанието ѝ да построи манастир.
По това време Монголската империя се разширявала все повече и започнала да представлява реална опасност за Грузия. Ето защо Тамар решила да бъде построен манастир, но не обикновен, а изсечен от твърда скала. Освен това тя наредила да бъде построено и подземно светилище.
Кралицата била едва на 25 години, когато застанала начело на Грузия и била на трона само една година. Нейни противници я критикували за нейната възраст, както и пол. Въпреки това Тамар управлявала в продължение на 29 години. Ето защо воинът кралица все още е почитан от мнозина в Грузия.
Още за пещерния град и галерия може да намерите в Tialoto.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.