Бели скали, кристално чиста вода, райски плажове. Маслинови горички, тесни пътища и китни таверни. Яхти и лодчици, туристи. Така изглежда през лятото една от перлите на Йонийско море – китният гръцки остров Лефкада. Открай време любима дестинация за лятна ваканция на хиляди италианци, а в последните години и на все повече българи и румънци.
И ако все още мечтаете тайнично за още няколко спокойни дни на плажа, или просто искате да покарате сърф, не тъгувайте все още за лятото. Защото днес в "Без будилник" ще ви заведем до едно местенце, където сезонът продължава поне до края на септември. А защо не и след това.
Пътят
Лефкада, или още Лефкас (Лефкос), се намира в Западната част на Гърция, на близо 700 км от българската столица София. Той е четвъртият по големина остров от групата на Йонийските острови и е известен с това, че е единственият в Гърция, освен Евия, до който може да се стигне по суша и без ферибот. Това става благодарение на специален мост, който се вдига на всеки час, за да преминат под него плавателните съдове.
И като говорим за път – от България той не е малко, но пък далеч не е толкова тежък, колкото ви звучи. И все пак с няколко почивки и спазване на правилата на пътя (особено в Гърция не си и помисляйте да ги нарушавате грубо) ще ви трябват към 9 часа, ако пътувате от София.
Влизайки в Северна Гърция трябва да се качите на сравнително близката до границата магистрала „Егнатия Одос“ и да карате по нея до Йоанина (Янина) – красив град, намиращ се на около 70 км преди края на магистралата. От тук поемате на юг по планински, но доста добър път към Превеза, откъдето трябва да преминете през подводния тунел „Актио-Превеза“. От там островът ви е едва на 20 километра и вече можете да се насладите на прекрасни морски картини.
Островът
Заобиколен е от общо девет острова, включително Меганиси, Кастос и Скорпиос - островът на богатата фамилията Онасис, Лефкада има общо около 117 км крайбрежие. Името му означава „бял“ и идва от характерните бели скали разположени в южната част. Според легендата десетки влюбени девойки в миналото са избирали точно белите скали в южната част на острова, за да скочат в морето заради невъзможната си любов.
Но да оставим легендите и да се върнем в реалността. Днес Лефкада (както и другите Йонийски острови) е посещавана от хиляди туристи всяко лято, които далеч надвишават местното население, което е едва около 22-23 000 души. И ако очаквате от местните „византийски номера“ - бъдете спокойни. Хората са изключително приятелски настроени и винаги готови да помогнат – или ще ви упътят до поредния красив плаж, или ще ви подарят нещо малко за хапване, ако пазарувате от фурната или магазина им за плодове и зеленчуци.
А постоянната италианска реч по улиците може и да ви оставят с усещането, че сте по-скоро в Италия, отколкото в Гърция. И това не е случайно – островът им е наблизо на италианците, а и им излиза далеч по-евтино, в сравнение с курортите по Адриатическо море. А и мнозина от тях признават - Йонийско море е много по-чисто и по-синьо. Местните пък не крият, че разчитат най-много на италианците като туристи и затова не случайно на почти всяка таверна, освен традиционните гръцки специалитети, може да видите надпис „пица“ и „паста“.
Плажовете
Но да се върнем към най-важното, заради което хиляди туристи идват всяко лято тук - прекрасните плажове, най-красивите от които са разположени в западната част на острова, която е и по-слабо населена. Който и да спрете и да попитате на улицата за хубави плажове, ще започне с едно име – Порто Кацики. Това име се изрича с такава гордост и радост от местните, че в началото може и да си помислите, че друг плаж не си заслужава на този остров. А това далеч не е така.
„Перлата“ на Лефкада се намира на югозападния край на острова, на около 30 км от курорта Василики. Имайте предвид обаче, че пътят до Порто Кацики изобщо не е лек, дори напротив – тесен, с много завои и особено през летните месеци, когато е пълно с туристи, на доста места разминаването на две коли е трудно. И все пак, няма как да не споменем и другите перли сред плажовете - Егремни, Катисма, Милос, Агиос Никитас, Пефкулия и други. Разбира се, доста плажове има и в източната част на острова, където морето е по-спокойно, а плажовете са по-каменисти. Истината е обаче, че те отстъпват по красота на тези от западната част на острова.
Островът е чудесен и за любителите на водните спортове. Плажът Агиос Йоанис е рай за кайтсърфистите, а курортът Василики е любимо място за сърфисти. Видите ли ги, може да се заслушате в говора им. Вероятността да са българи е доста голяма. Всъщност като става дума за българи, повечето от тях посещават острова в началото или края на сезона, когато и цените са по-ниски. Същото важи и за нашите съседи – румънци, сърби и македонци.
Цените
Вероятно голяма част от вас вече са били в Гърция и са сравнително запознати с цените. На Лефката положението не е много по-различно – пълно е с магазини на напълно нормални (за ЕС) цени, които италианците дори определят като евтини. Разбира се, ако ги обръщаме в български левове, сметката ще ни излезе повече, отколкото у нас. Ако говорим за вечеря на заведение например, сума от порядъка на 30 евро би стигнала на една двойка за нормално хапване.
И какво да видим още
Плажовете са една от причините да посетите Лефкада. Но на острова има и още забележителни места, които е добре човек да види. Сред тях са манастирът Фанероменис, който е музей на църковното изкуство и се намира в близост до главния град Лефкада.
Отново наблизо до града се намира и областта Калигониу, която е обявена за археологически обект и обединява останки от праисторическия град Нирикос.
Главният град Лефкада, пристанищния град Нидри и курорта Василики пък са трите селища, чиито дух си заслужава да уловите. А ако случайно ви остане време, от Нидри може да се качите и на корабче, което да ви разведе около и до съседните острови. За да се убедите, че са едно прекрасно кътче от земята.
Така че ако все още мечтаете за море – до краят на септември има време. Може би пък Лефкада е вашето място!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.