Банско. Раят за строители и скиори.
След бума на инвестиции и добра реклама, градът логично се превърна в туристическа атракция за хора от цял свят, които идват тук и през четирите сезона на годината /или това, което е останало от сезоните предвид глобалното затопляне и прочие еко аларми/.
И ако си мислите, че говорим с хиперболи, помислете пак.
Защото в Банско човек наистина има усещането, че нещо се е объркало в последния момент и вместо в планинско градче, внезапно се е озовал в гигантски мегаполис.
Сцена първа. Туристът става и отпрашва към пистите, където с изненада установява, че:
Сърби, руснаци, ирландци и англичани отдавна са се наредили на опашка за лифта, който отваря в 8.30.
Българите по рождение не могат да станат в 6 за каквото и да е, камо ли да се редят, така че идват в 8.30.
Сред тях са и хората, които работят в заведенията около пистите.
Както обаче става в такива ситуации, веднага се появяват тарикати, които да прецакат системата. Малки, стегнати отряди намират начин да атакуват пистите без да чакат на опашка.
Как става ли?
Просто влизаш оттам, откъдето би трябвало да излезеш.
Казано по по-прост начин – искаш ли да се озовеш на пистата, но не ти се реди на опашка, иди на „ИЗХОД“ и влез.
Персоналът на лифта пък наблюдава и мълчи, помагайки на „ВИП персоните“, които са цели тълпи, да минават пред останалите. Толкова.
За простосмъртните има и други места, откъдето могат да се предредят, но няма да ги казваме тук.
Опашкатата, от своя страна, е дълга като Китайската стена и също толкова непробиваема. Единственото, което можеш да направиш, е да я снимаш и да я пратиш в National Geographic за рубриката „Планетата Земя и нейните неподозирани чудеса“.
Разбира се, има едно просто решение по въпроса - само ако отваряха лифта в 8, а не в 8.30, кибиченето на стотици скиори и сноубордисти на опашка пред лифта щеше да е научна фантастика.
Първата изненада за туристите е, че три от пистите /Бъндерица, Тодорка и Томба/ са затворени заради предстоящ кръг за европейската купа, за който обикновено интересът не е много голям.
Предстои затварянето и на Балканиада. Още малко и улиците в града ще затворят, но засега все още са проходими.
Сцена втора. Съвестният турист търпеливо е изчакал опашката, тарикатите, системата и най-накрая се озовава на пистата. Заедно с още около 12 738 други скиори и сноубордисти.
Защото, както споменахме по-горе, половината писти са затворени, и скиорите са принудени да карат основно на две. Което пък създава блестящи предпоставки за всякакъв вид инциденти, травми, нерви и стрес.
За сметка на това обаче пистите са обработени чудесно, природата е красива и ако успееш да превъзмогнеш натрапчивото усещане за тълпи от хора, може и да се получи приятно.
Интересното е, че две писти /на Чалин валог/ са отворени, обработени и снабдени с чисто нов лифт, но стоят празни, тъй като практически никой не знае, че функционират...
Една от приятните изненади на Банско е, че ски пътят от горната станция на лифта до града е в идеално състояние: поддържан и отворен от началото до края му, изцяло с изкуствен сняг в долната част. Така че, ако сте му фен, не го пропускайте.
Другата изненада е, че курортът вече наистина има вид на курорт. Няма много кал и вар, погледът все по-рядко се блъска в недовършени строежи. Вместо това има хубави улици и тротоари, което си е направо похвално.
И ако в предстоящите три почивни дни сте решили да отпрашите към Банско, имайте предвид няколко неща:
- ще е изключително фрашкано с народ
- ще ви предредят на лифта
- ще се блъскате на пистата.
Обаче:
- ще карате ски
- ще гледате прекрасна природа.
Ако всичко това ви урежда – бягайте натам. Но да не кажете, че не сме ви предупредили...
И помнете, че и да станете рано за лифта, файда няма.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.