Колкото и да е неприемлив плажа в Балчик, две момичета са се разстлали там с бутилка бяло вино.
Заобиколени са от стъклени чаши, резенчета лимон и кана, пълна с лед, охлаждаща освен напитката, така и тяхното съзнато и несъзнато - всичко, което не се е изпарило от силното слънце.
Едното съм аз. Другото е колежка – киновед, с която разсъждаваме около киното, виното, мъжете, морето, манталитета, чужбината и естествено нашите особи, витаещи около тези неща.
Денем е така, дълго и слънчево. За мен всичко започва още към 7 - 8 сутринта с написването на материали за предишния филмов ден от фестивала.
Настава обяд, някъде към един – един и нещо. През това време се излюпват колеги и приятели, за да съберем заедно плажно настроение, което да редуваме с добре селектирани порции кино, понякога риба и миди по бургаски.
Някоя и друга китара се вясва в началото на фестивала. Задължителното допълнение към режисьор на име Митко Таралежков.
Той е един от най-важните хора на този фестивал, който си има самостоятелна история, свое минало и съответно награда.
Преди пет години всички много се радвахме, че именно неговият “Бургас на Таралежков” стана най-добър документален филм.
Идва плажното време, последвано от нова порция кино. И точно това редуване на море и филми носи усещането за най-наситената програма за почивка и командировка.
Балчик си остава едно от най-прекрасните места на Черноморието ни.
Градчето е от тези места, които те пренасят в миналото.В тях живее историята, въпреки промяната и въпреки забравата.
Стръмните улички, малките къщички, рибарите край морето и звучните цигански сватби хем ти дават нещо празнично, по детски синьо лято, хем напълно те отдалечават от разбиранията за прекарване край "златните" пясъци на България.
Защото в Балчик няма строителство, поне не голямо. Градът е лишен от кича, наречен елитен в по-големите курорти.
Хората са останали също мили, понякога затворени и не искат онзи лятно-веселяшко-търговски дух да се влее и в тях.
Квартирите в Балчик тази година поскъпнаха. Варират между 10 и 20 лева на легло, но до преди година можеха да се открият на цени при някоя баба и за по 5 лева.
И най-привлекателното нещо наоколо са Двореца и Ботаническата градина. Най-добре е, ако успеете да си запазите стая в някоя от вилите в него. Цената им е 20 лева на легло, но наистина си заслужава.
Първо всеки ден влизате в този кът, който иначе струва пари за всеки турист, дошъл да го разгледа.
Второто и по-важно предимство е, че го виждате и през нощта, когато портите са затворени за външни лица. А тогава наистина е един от най-красивите райони не само по морето, но и из цяла България.
И наистина, влизаме и ахваме. Мостчета, вили, водопади, градини, тесни и наклонени пътеки, сраснали се с увиващи се растения...
Едно такова място трябва да се види непременно. То носи легендите, често преиначени, разказани от уста на уста. Различни версии, коя от коя по-мистични и по-любовни “се разхождат” в главите на туристите.
Официални и неофициални – за румънската кралица, която е построила двореца в името на любовта. За мюсюлманина - любовник, който е бил посечен край живописния водопад и чиято душа още броди из парковите места наоколо, за гроба му някъде в района. Има и разобличаващи, като например колко грозни са били двамата влюбени...
Всъщност последната е без значение, щом легендата за обичта им е красива и нещастна - финал, достоен за всяка легенда.
И точно там е и киното, което забавлява и доставя още емоции.
Там за пореден път млади хора се запознаха и опознаха тайните на Двореца. Спомниха си предишни лета, поискаха така да е и в бъдеще.
Защото хората, двореца, морето и киното носят своите комплексни мисли, които само тук могат да се размятат на спокойствие – без да се плашат, че някой друг може да ги чуе и види, или точно затова.
Историята се смесва с измислиците, миналото със съвремеността, ежедневието със съзерцанието. И други неща се смесват...
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.