IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

На вид мишка, пък чурулика като врабец

Учени се надяват странното създание да е ключът към произхода на езика ни

На вид мишка, пък чурулика като врабец

Японски учени създадоха мишка, чуруликаща като птичка, в задвижена от генното инженерство „еволюция“, съобщи АФП.

Учените се надяват, че откритието ще хвърли светлина върху произхода на човешкия език.

Екип изследователи от Университета в Осака са използвали генетично модифицирани мишки, които са станали податливи на мутации, веднъж щом ДНК кодът им бил сбъркан.

„Мутациите са движещата сила на еволюцията. Кръстосвахме поколения генетично модифицирани мишки, за да видим какво ще стане“, каза ръководителят на екипа Арикуни Учимура.

"Проверявахме новородените мишки една по една... един ден открихме мишка, която пееше като птичка“, разказа той. По думите му нищо подобно на „пеещата мишка“ не е раждано по естествен начин, но тази черта ще бъде предадена на следващите поколения.

„Бях изненадан, защото очаквах да се получат мишки, които са различни по физическата им форма“, допълва ученият, като разкрива, че в проекта са създадени и „мишка с къси крайници и опашка като на дакел“.

Лабораторията в Университета в Осака сега разполага с повече от 100 „пеещи мишки“ за бъдещи проучвания.

Екипът се надява, че те ще дадат улики за това как е еволюирал човешкият език. Впрочем изследователи в други страни изучават пеещите птици като сипките, като се надяват те да им помогнат да разберат произхода на човешкия език.

Учените са установили, че птиците използват различни звукови елементи, като ги съчетават в отделни късове, подобно на човешките думи. След това ги „навързват“ в низове, за да пеят „песни“, в които спазват определени езикови правила.

"Мишките са по-добри за изучаване от птиците, защото са бозайници и са много по-близки до хората като структура на мозъка и в други биологически аспекти, каза Учимура.

"Сега наблюдаваме как мишката, която издава нови звуци, ще повлияе на обикновените мишки от групата“, каза ученият. Той уточни, че обикновената мишка цвърчи основно когато е под стрес.

Изследователите отбелязват, че мутиралите мишки чуруликат по-силно, когато са поставени в различни от обичайните условия или когато мъжките биват събрани на едно място с женските. Учимура казва, че звуците, които издават, „може би са начин на изразяване на емоциите им или на физическото им състояние“.

Екипът е открил, че обикновените мишки, които растат с пеещите, издават по-малко ултразвуци от обикновените животинки, което може да е признак, че комуникационните методи може да се разпространяват в дадена група подобно на диалект.

Арикуни Учимура сега мечтае за по-нататъшна „еволюция“ на мишките чрез генното инженерство.

„Знам, че това е малко вероятно и хората биха казали, че е твърде абсурдно, но правя това с надеждата един ден да създадем Мики Маус“, казва той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ако щете - вярвайте
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата