Щастието е опасно за здравето, категорични са учените. Самото състояние и стремежът към него могат да навредят на психиката, да ви отровят живота и дори да съкратят неговата продължителност. До този извод водят обобщените резултати от проучвания на специалистите от университета в Йейл, Денвър и Йерусалим.
Едно от изследванията доказва, че децата, които са били характеризирани като радостни и безгрижни, живеят по-малко от тъжните си връстници.
Изпълнеността с чувство за щастие също е проблем. Високото ниво на това чувство замъглява съзнанието, хората стават по-безгрижни, а оттам – и по-склонни към поемане на рискове. След риска, както знаем, обикновено следват неприятности, които биха могли да съкратят живота ни.
Книгите, които ни съветват как да изпълним живота си с повече щастие, също носят беди. Читателите трупат информация и започват своя побег към щастието, по време на който често търпят неуспехи. Като следствие те се чувстват още по-тъжни, предупреждават психолозите.
Друг проблем е, че чувството за щастие понякога може да бъде неуместно. Често то трябва да бъде потискано (например за да щадим нещастните си приятели) и това води до сериозен дискомфорт.
Накрая, ако човек е наистина щастлив, способността му за творческо мислене намалява драстично.
Като обобщение на всичко това учените съветват да престанете да се вълнувате от въпроса дали сте щастливи или не и точно това ще ви доведе до същинското щастие.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.