Космически прах ще сложи край на глобалното затопляне и до три години температурните стойности ще се върнат към тези от началото на 80-те години на миналия век.
Прогнозата е на учени от Физическия институт към Руската академия на науките (ФИАН) в Москва, съобщи ИТАР-ТАСС.
Според различни наблюдения количеството на космически прах в атмосферата варира от 400 до 1000 тона на денонощие. То зависи от разположението на планетите.
Прашните частици са ефективни ядра за кондензация на водна пара. Колкото повече космически прах достига Земята, толкова по-мощна е облачната покривка на планетата, отразяваща в космоса потока на слънчевата радиация.
"Главен доставчик на този космически прах са кометите - разказва главният научен сътрудник на ФИАН, докторът на физико-математическите науки Юрий Стожков. - Приближавайки се към Слънцето на разстояние по-малко от две астрономически единици, кометите свалят от себе си замръзналите "шуби" от прах и газ и образуват газови опашки. След това космическият прах попада в атмосферата на Земята, а с времето пада на нейната повърхност".
След пика през 2005 г. сега средната температура на Земята е намаляла с 0,3 градуса и се е върнала към равнището от 1996-1997 г.
2020 г. ще накара жителите на северните ширини да си спомнят за суровите зими от 1978-а и 1979-а година.
През 2040-та година планетата ни ще започне да "замръзва". Тогава ще сме свидетели на температурен спад от 0,5 градуса по Целзий в сравнение със сегашния показател.
Използвайки откритата закономерност, руските учени са съставили прогноза за промените в климата през следващите 50 години.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.