Гигантското земноводно, на име Хариет, е една от трите костенурки, които Дарвин взел от Галапагос през 1835 по време на пътешествието си с кораба Бийгъл.
Някои учени поставят под съмнение тази легенда, защото ДНК-тестовете, взети от Хариет, показват, че тя е родена на остров, на който Дарвин не е стъпвал никога, но това не притеснява особено местните жители.
Те разказват още, че когато Дарвин намерил Хариет, тя е била с размерите на чиния и на възраст едва пет години. Първоначално била занесена в Англия, но няколко години по-късно е преместена в Брисбейн, Австралия.
Там решават, че 150-килограмовото земноводно е мъжки екземпляр и му дават името Хари. Години по-късно грешката е поправена и костенурката получава женското име Хариет.
Последният собственик на Хариет е “ловецът на крокодили” Стив Ървайн и съпругата му, които стопанисват зоологическата градина в Куийнсленд.
“Хариет почина в съня си в нощта срещу петък, след кратко боледуване”, обяви ветеринарят на зоопарка.
Според него животинчето е получило сърдечен пристъп.
Най-дълго живялото същество на земята обаче е друго- костенурката Туи Малила, донесено от Мадагаскар и подарено на кралското семейство на островите Тонга от британския изследовател Джейм Кук през 1770 година.
Туи Малила умира през 1965 година на 188 години и е вписана в Книгата на рекордите на Гинес.