IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо кълвачите не ги боли глава

В Харвардския университет вече 16-та поред година се присъжда алтернативната псевдо – Нобелова награда IgNobel - „шнобелова“ - за сериозни изследвания на несериозни въпроси

Защо кълвачите не ги боли глава

И докато в Стокхолм обявяват лауреатите на Нобеловата награда, в Харвардския университет вече 16-та поред година се присъжда алтернативната псевдо – Нобелова награда IgNobel, „шнобелова“, предаде BBC.

Наградата се връчва за сериозни изследвания на несериозни въпроси. И, въпреки че работите, които получават „шнобел“, биват публикувани в сериозни научни и медицински списания, авторите едва ли могат да разчитат на признание.

Те нито получават признание на сериозни световни учени, нито могат да подобрят материалното си положение, защото наградата е без награден фонд.

Наградите „Шнобел“ бяха връчени от истинските нобелови лауреати. А щастливите наградени имаха право да държат едноминутна реч.

Сред тазгодишните лауреати са и двама американски учени – орнитолози, които получиха наградата за изследвания на въпроса „защо кълвачите не ги боли глава“.

Наградата по биология бе дадена на група учени от различни страни за изследване на вкусовите пристрастия на маларийните комари – оказва се, че те в еднаква степен харесват човешките крака и лимбургското сирене.

Наградата в областта на диетологията бе присъдена за изследването на храненето на торните бръмбари.

Наградата по математика грабна учен от Австралия, който е решил задачата за минималният брой снимки на група хора, които е необходимо да бъдат направени, за да може никой на снимката да не е мигнал.

А тези, които хълцат често , могат да се порадват на наградата за медицина, присъдена за откриването на нов способ за борба с това неприятно състояние – хълцането се спира с масаж на... ректума.

А може би ви дразни шумът от стъргане с нокти по черната дъска? Наградата за акустика бе връчена за отговора на въпроса защо това е така.

И хитът на годината - „Шнобеловата награда за мир“ за изобретяването на акустичен генератор за бебета.

Авторът на изобретението е направил устройство, издаващо звуци, които могат да бъдат чути от децата, но не и от възрастните.

А практическото приложение на откритието е очевидно – създаване на мелодии за мобилни телефони, които могат да бъдат чути само от учениците, но не от учителите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата