Колкото повече добри постъпки вършим, толкова по-щастливи се чувстваме, показват изследванията на психолози от Япония и САЩ. Хората, които ежедневно показват своята благодарност, нежност и други положителни чувства към другите, се чувстват много по-добре физически и изпитват вътрешна удовлетвореност и хармония.
Когато човек прави нещо добро за другите, неговият мозък изработва по-голямо количество ендорфин и серотонин – хормони на щастието. Добрите хора боледуват по-малко и живеят по-дълго.
Учените отбелязват, че отзивчивите живеят средно с около 9 години повече, вероятно благодарение на това, че имат здраво сърце. Добрите дела всъщност са естествен начин да стимулираме имунната си система. Когато се фокусираме върху това да помагаме на другите, облагородяваме не само тялото, но и душата си.
Не трябва да възприемаме проблемите си като наказание – трябва да гледаме на тях като на начин да станем по-състрадателни към останалите. Освен това да бъдем загрижени и отдадени на другите намалява лошите мисли и стреса, понижава кръвното налягане, нормализира пулса в един здравословен ритъм. Като допълнение – спомага за преборването с тежка депресия.
Добрите дела се превръщат в добри усещания. Щедростта и социалният принос увеличават радостта от живота.
Така че бъдете щедри, никога не забравяйте, че ако имате нужда от нещо – най-вероятно – някой друг се нуждае от друго.
Вижте още във видеото на предаването "ДНЕС" по Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.