Първото нещо, което правя сутрин, е да включа компютъра си. С удоволствие чета пристигналите през нощта писма. Това казва 70-годишната Роко Шинохара. В Страната на изгряващото слънце никой не гледа на „високотехнологичните баби” като на извънземни.
Точно обратно, констатира АФП. Хората над 65 г., които са една пета от населението на застаряваща Япония, съзнават, че ползването на Интернет или на мобилен телефон често пъти е от жизненоважно значение.
Особено за жените. Японките, които имат най-високата средна продължителност на живот в света – 86 г. – имат голям шанс да останат вдовици, тъй като мъжете им живеят средно до 79 г. Много от нас са сами.
Особено за жените. Японките, които имат най-високата средна продължителност на живот в света – 86 г. – имат голям шанс да останат вдовици, тъй като мъжете им живеят средно до 79 г. Много от нас са сами.
Компютрите за средството, което ни свързва с приятелите, обяснява 77-годишната Каяко Окава, която през 1997 г. с началото на пробива на уеб основава компютърен клуб за „бабки”.
Клубът с представителства в цяла Япония, напътства възрастните из дебрите на Мрежата. Негови членове са мъже и жени често на взраст над 70 г. Доайенката, която живее в Киото, е на 97 г.
Ветераните „сърфират” по същия начин както младежите: разменят писма и снимки и споделят от разстояние своите персонални творби (картини, повести, поеми, музика). Те също така пазаруват във виртуални търговски центрове подобно на много други хора. Класическите библиотеки вече са се превърнали в гигантски, трудно е да откриеш някое произведение.
Он лайн е по-просто, смята г-жа Камата. Пенсионерите-технофили изследват високотехнологичните магазини в големите градове на архипелага.
Неотдавна клубът отвори киберкафене под егидата на производител на чипове Интел в квартал Сумаго на Токио, където живеят много възрастни хора.
В продължение на четири дни той даде начални познания за Интернет на 400 местни жители.
Още съм неопитен, извинява се бивш 84-годишен издател, който търпеливо изчаква, за да вземе първия си урок по информатика. Може да е малко късно да започнеш да учиш, но искам да стана на „ти” с компютрите, оправдава се той.
Възрастните японци не са израснали с компютър под ръка, а с четка и писалка между пръстите и чувствителният екран ги смущава по-малко отколкото клавиатурата. Те могат да си взаимодействат с машините по по-инстинктивен начин, смятат конструкторите на персонални компютри. Интересът на фирмите към разработване на компютри за възрастни показва колко много са се променили нещата за 10 г., отбелязва г-жа Окава.
Компютри за бабите? Шегувате се ! – отвръщали й на времето производителите и отказвали да й дадат под наем РС. Възрастните хора не са бавноразвиващи се представители на обществото, отбелязва тя гордо.
Според японското министерство на телекомуникациите една трета от 70-годишните японци и 16% от тези на 80 и повече години ползват Интернет – което е два пъти повече отпреди две години.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.