Британски и японски учени изследваха откритите вкаменелости от метеорит Acfer 094 в алжирската пустиня, съобщиха от БТА. Метеорита е на 4,6 милиарда години. Окритите микроскопични вкаменелости са от древен воден лед.
Специалистите са използвали различни методи, за да индентифицират неизвестна до сега структура на небесно тяло. Миниатюрни пори са идентифицирани по цялата повърхност на метеорите. Отверсията са с диаметър 10 микрометра или малко по- големи от размерите на червена кръвна клетка.
Открити са и следи от взаимодействие на минерали с вода, пишат от БТА.
Учените са направили реконструкция на еволюцията на планетезимал (зародиш на планета), от където се предполага, че метеорита се е откъснал. Планетезималът се е формирал в Слънчевата система от силикатни частици, които са били покрити с воден лед. Зародиша на планетата нарастнал и натрупал плах, при което се е натрупало лед в центъра му. Образувало се ядро със съдържание на замръзнала вода.
Астероидът се движел близо до Слънцето. Там температурата е достатъчно висока, за да започне ледът в ядрото да сублимира (преминаване в газообразно състояние). Астероидът се разпаднал и фрагмент от него- Acfer 094 е паднал на Земята.