Марулата не е сред най-познаните плодове в България. Тя е екзточино дървесно растение, което вирее основно в южната част на Африка - ЮАР, Ботсвана, Зимбабве, Намибия и др. Наричат го и "слонското дърво", а плодът е от семейството на мангото.
Марулата става все по-хитова в козметичния свят, твърдят от американското издание на "Cosmopolitan". Оказва се, че маслото от марула започва да трупа голяма популярност и вече стои редом до кокосовото масло, рициновото масло и т.н. То има антиоксидантно, хидратиращо и влаго- задържащо действие и много хора го използват за кожата, ноктите и косата си.
Ползи от маслото от марула
То е богато на антиоксиданти, които идват от ядките на дървото. Маслото е леко и светложълто на цвят. Има съвсем лека миризма, която напомня тази на ядките, и е с бързо абсорбираща формула. Маслото от марула съдържа много мастни киселини, затова то е добър овлажнител и успокоява кожата. Аминокиселините в него пък подпомагат хидратацията и действат подмладяващо, затова то влиза в състава на много козметични продукти - лакове са коса, лосиони за тяло и дори фон-дьо-тени. Този продукт съдържа витамините С и Е и има способността да нетрулазира свободните радикали, казра Хадли Кинг, дерматолог от Ню Йорк. То ви пази от UV лъчите. Може да го използвате, ако имате суха кожа, а освен това е перфектно за лятото - когато се печете на плажа. А и то е много полезно за косата - бори се с цъфтящите краища.
Как се нанася на лицето?
Много е лесно да нанесете масло от марула. Това е последната стъпка от козметичния ви ритуал. След като нанесете всички други продукти, които си слагате, тогава вече може да се намажете и с марулово масло. Сложете го след почистващите лосиони, кремовете за акне, черни точки, овлажнителите и тонерите, защото иначе те няма да проникнат в кожата. Сложете 2-3 капки масло от марула на пръстите си и нежно ги разтъркайте по лицето - недейте да триете с голяма сила.