Приповдигнатите емоции, липсата на сън, притесненията покрай отглеждането на малките деца и цялото напрежение около родителските ангажименти понякога прави общуването в семейството наистина трудно. Родителските конфликти често са породени от изнервеност и неразбирателство по отношение отглеждането и възпитанието на децата.
Съществуват пет основни крайъгълни камъка, с които новите родители се сблъскват най-често. Ако не успеете да преминете през тях разумно, съществува риск от влошаване на отношенията.
Кои са най-честите причини за сблъсък между родителите?
1. „Аз върша по-голямата част от работата“
Когато единият родител, най-често майката, остава вкъщи, за да гледа бебето, а бащата работи, изнервеността идва от постоянната мисъл, че тя е тази, която върши всичко за детето. Вечната борба за това кой е по-умореният, кой е взел най-голямо участие в ежедневните грижи, смяната на пелени, приготвянето на храна, кой заслужава почивка вечер и кой има повече нужда от сън са само част от невралгичните теми, които предизвикват сблъсъци.
Какво е решението?
Едно от най-добрите решения на този проблем е взаимното признание и благодарност. Справедливото разделяне на ангажиментите и справянето с тях е единственият начин да успеете да преминете през предизвикателствата на родителството без да изпадате в тежки конфликти. За да успеете обаче е необходимо да водите постоянна и открита комуникация.
2. „Искам да стане по моя начин“
Проблемът в този случай, когато единият родител се опитва да се налага, а другият настоява за своя начин на възпитание, произтича от различните модели на родителите на всеки от двамата. В едно семейство схващанията и правилата обикновено се предават и на следващото поколение, даже да не сте били напълно съгласни с някои методи на вашите родители. Когато има разминаване с разбиранията на партньора ви имате проблем.
Повече по темата може да прочетете в Az-jenata.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.