IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Ревнивците преценяват потенциалните съперници за 0,1 секунди

Хората разглеждат не само красивите представители на противоположния пол

Ревнивците преценяват потенциалните съперници за 0,1 секунди

Хората са склонни да разглеждат не само красивите представители на противоположния пол, но и красивите съперници, показа ново изследване.

Учените от университета във Флорида са изследвали явлението, което за никого не е изненада – очите на човека са привлечени от красивите обекти, съобщава АП.

Доцентът по психология Джон Мейнер отбелязва, че мозъкът ни е устроен така, че да оценява външния вид на другите хора, помагайки ни по този начин да изберем правилния партньор, а после да го изолираме от съперниците.

„Бях много учуден, когато разбрах, че ревнивците обръщат толкова много внимание на привлекателните мъже“, добавя изследователят.

Получените данни са публикувани в списание Journal of Personality and Social Psychology.

Мейнер и колегите му са установили, че всички участници в изследването (хетеросексуални мъже и жени), виждайки много привлекателен човек дори от своя пол, задържат вниманието си върху него по-дълго време.

В сериите на трите експеримента 442-мата участника са попълвали анкети, с помощта на които изследователите са определили по какви критерии те избират представители на противоположния пол.

После на доброволците били показани снимки на привлекателни мъже и жени, както и снимки на представители на двата пола с обикновена и не така привлекателна външност.

Снимките са се появявали в различни ъгли на голям екран, а специално устройство фиксирало за колко време човек премества погледа си от едно изображение на друго.

Резултатът: за да откъсне вниманието си от привлекателната снимка, на човек са му нужни 0,1 секунди по-дълго време.

„Нужен ни е буквално един миг, една десета от секундата, за да определим привлекателен ли е човекът - отбелязва Мейнер. - Струва ми се, че няма смисъл да оценяваме доколко автоматично и несъзнателно става това. Във всеки случай, в реалния живот вниманието на човека се приковава към привлекателните обекти за по-дълго време, отколкото в лабораторията“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата