Казват, че алкохолът помага да се удави мъката, но в действителност той само я удължава, разкрива изследване, направено от изследователи от университета в Токио, съобщи АФП.
Ръководителят на екипа от учени, професорът по фармакология, Норио Матсуки, обяснява, че етанолът, който се съдържа в алкохола, не кара хората да забравят, както се вярва по принцип, а напротив, спомага за запазването на дълбоко вкоренилите се в паметта спомени.
Учените достигнали до това откритие, като направили опити върху лабораторни мишки.
Гризачите се ужасявали при всяко отваряне на клетката и тогава изследователите инжектирали алкохол на едните и физиолгичен серум на другите, за да проучат реакциите на двете групи.
Изследването показало, че при мишките, на които бил инжектиран алкохол, страхът продължава по-дълго време, средно по две седмици, отколкото при другите плъхове.
„Ако приложим тези резултати върху хората, това означава, че лошите спомени, от които човек иска да се освободи, ще продължат по-дълго време, ако се приема алкохол, дори това да води до известна еуфория за определен момент“, подчертава Матсуки.