Отношението към парите и менажирането на финансите са умения, които ни се налага да придобием с времето. След като напуснем училище и започнем да учим в университет, някъде по това време е и нашият първи реален сблъсък с работната среда и парите. За какво ще похарчим заплатата си? Този въпрос може да има много различни отговори, в зависимост от периода в живота, в който го задаваме.
Когато сме на двайсет, вероятно бихме купили дреха или бихме изхарчили парите само за седмица, обикаляйки модерните заведения. Когато имаме семейство и деца – средствата отиват за плащане на сметки, купуване на храна, погасяване на кредити и други не толкова „забавни“ неща. А какво се случва, когато сме деца? Каква е нашата визия за парите тогава?
Успешното боравене с финанси е едно от най-важните „умения“, които ще ни се наложи да придобием, но за съжаление то е нещо, което не можем да научим в училище.
Според експерти, обучението за боравене с пари трябва да започне от най-ранна детска възраст. Какви съвети бихме могли да дадем на най-малките, когато става дума за пестене на пари?
Ето няколко практични възможни отговора на този въпрос:
Позволете на децата си да „изкарат“ собствени пари
В днешно време децата остават с усещането, че парите и нещата, които могат да се купят с тях са нещо, което им се полага по право. Когато пораснат обаче, разбират, че това не е така. За да ги подготвите за живота, позволете им да спечелят парите си. Така те ще разберат как точно могат да ги използват – дали да похарчат цялата сума, която сте им дали, дали да си купят едно или няколко неща, дали да спестят.
Поставете им цели
„Пести пари“ на езика на децата не означава нищо. Опитайте се да им обясните защо да пестят и какво точно означава това. Например – ако искат да си купят нещо за 50 лв., а всяка седмица им давате 10 лв., нека сами разберат колко време ще им отнеме да съберат сумата и какво трябва да направят за това.
Осигурете място за спестяванията им
Нека във вашия дом има нещо като детска „банка“ – било то дори прасенце касичка. Когато детето събира пари за нещо, хубаво е да има място, в което да ги държи. Ако възрастта позволява – можете да помислите и за откриване на банкова сметка на негово име или пък дебитна карта, която можете вие да управлявате.
Още по темата може да прочетете в Az-jenata.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.