Разводът е сложно нещо, особено ако съпрузите са с различни националности. Сега Европейският съюз се опитва да въведе общи правила. Това обаче се оказва доста трудно, коментира DW.
В повечето случаи разводът е нещо сложно. Още по-сложно става обаче, когато съпрузите не са с еднаква националност или са, но не живеят в родината си. Кое бракоразводно право ще влезе в сила при френско-германска двойка, която живее в Италия, например?
Ситуацията може да е изключително сложна, защото страните от ЕС не са единни по отношение на разводите
Например: Тя е французойка, той е британец. Двамата се преместват да живеят в Париж, но бракът им не издържа, защото той научава, че тя му изневерява. За прошка и дума не може да става и още същия ден той подава молба за развод. По френското право виновният за раздялата има и по-малко права. Съгласно британско право, това е без значение...
И във Великобритания, и в Германия въпросът за вината не стои.
Специализираният в семейното право адвокат Марк ван Рой е разположил офиса си в близост до европейските институции в Брюксел. Той знае колко сложен може да се окаже един развод, затова и клиентите му са от цялата европейска общност:
"Досега имаше само две причини, заради които можеше да се подаде молба за развод. Едната е, ако се докаже нарушаване на морала у единия партньор, например изневяра. Втората причина е съпрузите да живеят най-малко две години разделени. С модернизирането на закона в Белгия, нещата стават далеч по-прости. Въпросът за вината остава, но времето на раздялата е намалено на една година. По-важното е, че единият от партньорите може просто два пъти да повтори желанието си за развод пред съда, с което другият става безсилен и е принуден да даде съгласието си.", коментира адвокатът.
Сложна остава ситуацията, ако единият или и двамата съпрузи са чуждестранни граждани.
"В Белгия, например, белгийският съд е отговорен за случая, ако последното съвместно жилище на двойката се намира в страната. Те обаче могат да решат да се разведат и в родината си, ако са от една националност. Но и двамата трябва да са съгласни.", уточнява ван Рой.
Между германското и белгийското право няма голяма разлика, но между шведското и полското лежат светове. Така че приблизителни правила в рамките на общността биха улеснили процедурите при разводите на еврогражданите, завършва коментара си DW.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.