Канадските лекари Матю Кларк и Брайън Уестънбърг твърдят, че изборът с хвърляне на ези или тура, смятан досега за възможно най-безпристрастният, в действителност не е напълно неутрален и може да бъде манипулиран от този, който хвърля монетата.
Двамата учени описват следния експеримент в списанието на Канадската медицинска асоциация: 13 лекари от клиниката "Сейнт Пол" към Университета на Британска Колумбия във Ванкувър (Канада) били накарани да хвърлят монета по 300 пъти така, че да падне с лицето нагоре (тура).
Всички участници, които преди това преминали през кратко обучение как да хвърлят монетата, постигнали повече "точни" резултати, а най-добрият постигнал 68% положителни резултати.
Според друго изследване, споменато в научните статии на Кларк и Уестънбърг, ако веднъж монетата се хвърли с лицето нагоре, се увеличава вероятността тя да падне отново в същата позиция.
Списанието на Канадската медицинска асоциация се занимава и с други проблеми в сферата на теориите на вероятностите: как влияе дъждът върху оценките от изпитите на студентите, каква е вероятността да бъде спряна атака на зомбита и как въздействат имената на болестите върху реакциите на хората.
В последния случай презумпцията е, че названието "Черна чума" мобилизира по-ефикасно хората, отколкото "H1N1".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.