Твърдението, че нуждата от сън намалява, докато човек остарява, нещо прието от голяма част от хората, не е нищо друго освен мит, твърдят американски учени, цитирани от британския таблоид "Дейли мейл".
Всичко, което се променя в една по-напреднала възраст се дължи на невъзможността за по-спокоен сън без прекъсвания, най-често поради здравословни проблеми.
Освен това, учените в Калифорнийския университет в Сан Диего посочват, че достатъчната доза сън е жизненоважна при по-възрастните, които по този начин съхраняват душевното си здраве.
Тези заключения са изведени след експеримент, проведен върху две групи от доброволци - едните на средна възраст от 27 години, а останалите на 68 години.
След като са преспали две нощи в лаборатория, като сънят им е бил наблюдаван, хората са били накарани да запомнят списък с думи, проследявайки мозъчната им дейност.
Наблюденията показали, че при по-възрастните резултатите зависят до голяма степен от по-дългите часове сън, докато при младите това изглежда е нямало толкова голямо значение.
Статистиката обаче сочи, че хората се нуждаят от 7 до 9 часа сън нощно време.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.