Австралийски учени картографираха мрежа от древни реки и потоци, текли някога под пустинята Симпсън, пише списание "Ню сайънтист". Картата ще помогне за откриване на ценни минерали и водни ресурси.
Майкъл Хъчинсън и Джон Стайн от Австралийския национален университет в Канбера са извлекли данни от предишни картографски измервания, за да проследят древна речна система на 35 м под повърхността.
Речните канали са сред най-старите в света, защото са на 50 милиона години. Тогава сегашната пустиня е била с пищна растителност.
Пресъхналите реки напомнят за големите климатични промени, настъпили на континента. Те са на твърде голямо разстояние под повърхността, за да бъдат засечени със стандартни спътникови методи.
Затова специалистите са направили наземни измервания на контурите на пустинната повърхност и са използвали създаден от тях софтуер, с който са свързали всички най-ниски точки. Така са получили пълна речна система.
Древните реки още влияят върху пейзажа. Те осигуряват път за подземните води и така определят местата на пустинните езера.
Картата ще помогне и за търсенето на нефт и минерали, защото разположението на депозитите е свързано с подводните води.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.