Нобеловият лауреат за постижения в областта на генетиката сър Пол Нърс предрече, че най-късно след две десетилетия при раждането на всяко бебе ще се издава генетичен паспорт.
Когато неотдавна Британското кралско научно дружество избра Нърс за свой председател, ученият публично разказа необичайната история на семейните си корени.
Че животът пише най-интересните романи, Пол Нърс научава през 2006 г. в САЩ. По това време той е от три години начело на престижния университет „Рокфелер“ в Ню Йорк. Решава като учен, чиято дейност е значима за Америка, да поиска зелена карта.
Попълва формулярите и прилага необходимите документи, но искането му е отхвърлено. Помислил, че става дума за някаква бюрократична история.
„Знаех, че имат високи стандарти, но твърдението им беше смешно“, разказа Нърс пред редактор на „Ню Сайънтист“.
Проблемът бил в това, че от Министерството на вътрешната сигурност на САЩ твърдели, че в акта за раждане на Нърс не са посочени правилно имената на родителите му.
Предполагайки, че е станала грешка, Нърс поискал пълно извлечение от британския регистър по гражданското състояние и помолил секретарката си, когато документите дойдат, тя да ги попълни.
Връщайки се от отпуск обаче, секретарката му го уведомила, че не е попълнила формулярите, защото се появил проблем.
Взимайки полученото извлечение, за да види за какво става дума, Нърс бил шокиран.
„В документа пишеше, че майка ми е Мириам, за която бях убеден, че е по-голямата ми сестра. Името на бащата беше неизвестно“, разказва Нърс за момента, когато 57-годишен научава, че е живял в заблуда за собствения си произход.
Хората, които той смятал за свои родители и много обичал, всъщност били неговите баба и дядо, а жената, която той смятал за своя сестра, е майка му.
По ирония на съдбата Пол Нърс, който е смятан за един от най-известните британски генетици и един от първите, прогнозирали, че в бъдеще бебетата ще получават генетичен паспорт веднага след раждането си, не е знаел собствения си произход.
И истинската му майка Мириам, и хората, които той смятал за свои родители – баба му и дядо му, от години вече били починали.
Разсъждавайки как да разкрие семейната тайна, Нърс се сетил, че в Норич, където е роден, живее сестра на баба му. Обадил се на дъщеря й, която му казала, че когато била на 11 години, се заклела, че ще пази голямата семейна тайна.
„Разказа ми, че майка ми Мириам е забременяла на 17 години и я изпратили при леля й в Норуич няколко месеца, преди да се родя. Било е като в роман на Дикенс. След това и баба ми е отишла в Норуич и когато съм се родил, тя ме поела като своя „нов“ син. Баба ми и дядо ми искали да защитят дъщеря си, тоест майка ми, от срама“, разказва Нърс.
Когато Пол бил на три годинки, Мириам се омъжила и напуснала семейния дом. Тя имала след това още три деца, но никога не казала на съпруга си истината за Пол. Починала рано от множествена склероза.
Нърс обаче още не е приключил издирването на корените си. Носителят на Нобелова награда все още не знае кой е баща му.
„Все още не знаем кой е баща ми, но е много вероятно това да е бил някой войник, може би дори американски войник, който по онова време да е бил във Великобритания“, казва Пол Нърс.
„Ютарни лист“ припомня историята със семейната тайна на прочутия актьор Джак Никълсън.
Той е израсъл в семейството на Етел и Джон Никълсън, убеден, че те са неговите родители, а не негови баба и дядо.
Истинската му майка Джун като тийнейджърка напуска родителския си дом, за да стане театрална актриса и забременява на 16 години. Когато научават за бременността й, родителите на Джун решават да поемат нещата в свои ръце.
Младият Джак е роден в Ню Йорк, но баба му и дядо му го вземат при себе си и го отглеждат като свой син в градче близо до Ню Джърси. Истината е разкрита през 1974 г. от журналист от „Тайм“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.