IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Японците кахърни: Кой ще ни сексира пилетата?

Почти никой не иска да се захваща с редкия занаят

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Специалистите по сексиране на пилета в Япония някога се радваха на добре платена работа, задгранични пътувания и сигурност, но индустрията се променя, техните умения вече не са толкова необходими и все по-малко хора искат да упражняват професията, пише в материал агенция Ройтерс.

Сексирането – определянето на пола на пилетата, е важно за намаляване на разходите, тъй като фермерите трябва да знаят пола на новоизлюпените.

Женските се запазват, за да снасят яйца, а само малка част от мъжките се оставят за отглеждане за месо.

Сексаторите разделят на „момченца“ и „момиченца“ по 8000 пиленца на ден, а точността им е 99,7%.

Повечето от експертите по сексиране чрез разтваряне на клоаката на птиците идват от Япония, където методът за определяне на пола на еднодневните пиленца е измислен през 1933 г. и е довел до революция в бизнеса. Поради тази причина и японските експерти се търсят по целия свят заради уменията си.

Младежите в Япония обаче мигрират към градовете и все по-малко хора искат да се захванат с тази работа.

„Току-що получих две запитвания от Дания и Унгария, искат да изпратим японски експерти, но нямам никой свободен“, казва Атсуши Нодера от японска животновъдна асоциация и експерт по сексиране с 30-годишен опит.

Индустрията също се променя и вносът на пилета подкопава нуждата от специалисти в тази област в някои от японските люпилни. Международното търсене на японски експерти също намалява и заради факта, че все повече птицевъди отглеждат специален хибриден вид пилета, при които перата на женските са по-дълги и определянето на пола е значително по-лесно. 

Това води до спад в броя на експертите по сексиране, които се обучават в Япония, която някога имаше повече от 1000 експерти, а сега са само няколкостотин. В единственото училище, където се обучават такива специалисти, се опитват да привлекат възпитаници, а тази година завършват само трима.

„Бяхме 30, когато учех там през 1967 г. Срамота е, че младите хора не искат да се захванат с такава кариера – може да им плащат по 8 йени за всяко пиленце“, казва Нодера.

Това може да им донесе доходи от 1 260 000 йени (15 хиляди долара) на месец плюс допълнителните бонуси от работата в чужбина.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата