Бог Брахма е върховният индуски бог на сътворението, създател на Космоса. Той е част от божествената троица – Тримурти, заедно с бог Вишну и бог Шива.
Индия вече видя две божества от една своеобразна футболна Света Троица – Пеле и Марадона бяха във втората по население (над 1,2 млрд. души) страна в света. Но и двамата бяха преминали отдавна зенита на кариерите си и не можаха да заразят с футболен ентусиазъм азиатската държава, в която футболът далеч не е най-популярната игра.
Сега трети световен посланик на царя на спортовете направи опит да измести крикета от индийските сърца и да отвори място за футбола в една от най-бързо развиващите се световни икономики. И може да се каже, че опитът изглежда доста успешен.
Калкута полудя по Лео Меси. Индия полудя по Лео Меси. Най-голямата звезда на световния футбол дойде с националния отбор на Аржентина за контролата с Венецуела и хвърли в екстаз милиони.
Поне за няколко дни нападателят на Барселона е кралят на Калкута, заемайки трона на местния непоклатим идол – бившия капитан на индийския национален отбор по крикет Саурав Гангули, категорични са от BBC. И по всичко личи, че това е така.
Гледката на десетки хиляди индийци, облечени с фланелки на Аржентина и Барселона с неизменния №10 и развяващи аржентински знамена и флагове по улиците на 8-милионна Калкута, е достатъчно показателна.
Един от тези фенове е Уттам Саха, който следва неизменно Лео Меси от кацането на суперзвездата на летището до заминаването след мача с Венецуела. За Саха тези няколко дни са сбъдната мечта. „Меси е Бог. Никога не съм вярвал, че ще го видя да играе в Индия”, споделя индиецът.
Калкута не е случаен избор за домакин на двубоя на Аржентина. Това е градът, сочен за футболната столица на държавата, в която крикетът е със статут на религия. На всяка улица в Калкута може да се видят деца, ритащи топка. Най-често те са облечени в екипи на Барселона и Манчестър Юнайтед.
Изпълнителният директор на агенцията, организирала срещата Аржентина–Венецуела, вярва, че този мач може да е важен момент за футбола в Индия.
„Пеле дойде тук, но беше в края на кариерата си. Диего Марадона дойде тук, но въобще не се появи в игра. Сега идва Меси на върха на своята слава. Тази среща е вдъхновение за цяла генерация млади индийци и техните родители”, убеден е Бхасвар Госвами.
И след като 120 хил. души изпълниха стадиона, за да видят виртуоза Меси в действие, думите на Госвами не могат да се пренебрегнат с лека ръка.
В интерес на истината този стадион се пълни и по време на мачове от индийското първенство. Особено когато съперници са местните водещи отбори Мохан Баган и Ийст Бенгал.
Но на национално ниво Индия не успява да прогресира на футболния фронт. В ранглистата на ФИФА страната е на отчайващото 158-о място, а инфраструктурата за развитие на играта е в плачевно състояние – в рязък контраст с милиардната индустрия, в която е превърнат крикетът.
И все пак се наблюдават признаци на подобрение. Индийската футболна федерация подписа 15-годишен договор за сътрудничество на стойност 150 млн. долара с един от най-големите конгломерати в страната. Парите ще бъдат вложени в развитието на футбола на всички нива.
Един от шефовете на федерацията коментира, че докато крикетът е безспорният крал, „все повече и повече компании прехвърлят интереса си към красивата футболна игра”.
"Нещата се променят. Футболът е във възход”, считат местни функционери.
Разбира се, има доста скептици, които не вярват, че ентусиазмът около визитата на Меси ще помогне по някакъв начин на индийския футбол. Защото индийците гледат големите европейски първенства и могат да изброят всички титуляри на Манчестър Юнайтед, но знаят едва 2-3-ма играчи от националния си отбор.
Според журналиста Дхиман Саркар контролата с участието на Меси може да представи Индия като футболна дестинация, но не прави нищо за Индия като футболна държава.
„С мачове като този не правиш нищо за местния футбол. Това е нещо, което трябва да направиш сам. А ние сме много назад в това отношение”, казва Саркар.
Футбол се играе в Индия вече близо 200 години. Предаването на Световното първенство в Мексико през 1986-та година прави Марадона истински кумир за индийците (както и за стотици милиони по целия свят) и създава цяла генерация фенове на аржентинския национален отбор.
Индийската компания Venky's пък сега притежава клуба от английската Висша лига Блекбърн Роувърс. Ливърпул направиха академия в Делхи, а изп. директор на Манчестър Юнайтед Дейвид Гил нееднократно е повтарял как „червените дяволи” имат огромно желание да навлязат сериозно на огромния индийски пазар.
Може да се каже, че футболът се готви за покоряване на най-голямата демокрация в света. А много клубове от много държави ще следят отблизо изхода от този „двубой”. Ако резултатът е положителен, със сигурност редица световни звезди ще гастролират по терените в азиатската страна.
Въпросът е дали в близко бъдеще ще видим индийския Меси. Засега над милиард индийци ще трябва да се задоволят с оригинала. Но към този момент и това е достатъчно радостен миг за местните футболни фенове.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.