"Сините" спортове имат нов побратим – подводната борба. Дисциплината е акватлон и представлява единоборство на двама състезатели, които се намират във вода.
Тяхната цел е в хода на битката във водата и под нея (като задържат дишането си) да завладеят лентата на съперника, която е закрепена на неговия глезен.
Акватлонът е създаден от руснака Игор Островски през 80-те години на ХХ в. в Москва. За рождена дата на този спорт се смята провеждането на първите състезания по подводна борба през април 1982 г. в СССР.
През 2008 г. мощната и авторитетна Международна конфедерация по подводна дейност (CMAS) признава подводната борба (акватлона) за официална дисциплина от подводния спорт.
Вероятно акватлонът ще се разрасне за в бъдеще защото е зрелищен спорт, а и могат да се появят пари около него, тъй като ще може да се залага в единоборствата.
Рингът за акватлона е с размери 5 на 5 метра, с дълбочина на водния слой от 2 до 6 метра. На дъното, в краищата на ринга са разположени вратите – два обръча с диаметър 1 метър.
Акватлонистите са екипирани с маска, плавници, маншет, който се прикрепя на глезена, лента, която се мушка в маншета. Схватката продължава 3 рунда по 30 секунди.
Целта е да се извади лентата от маншета на съперника и да се покаже над повърхността на водата. За това се получават точки. Състезателят набрал повече точки печели срещата.
Забранени са удари, душене и хватки, които причиняват болка. За сигурността на състезателите следят съдии под водата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.