Името на България е свързано с модерното олимпийско движение още от създаването му. Страната ни е сред 14-те учредителки на Летните игри в Атина през 1896 г.
От първия медал от форума под петте преплетени кръга, извоюван от боксьора Борис Георгиев -Моката в Хелзинки 1952 г., България е фактор в разпределението на отличията с общо 48-те си шампиони (шестима двойни – б. р.) и 55 титли.
За нашите герои почти няма неизвестен факт. Dnes.bg обаче се порови в архивите, за да намери малко известните и любопитни моменти. Идеалният повод е, че остават малко повече от два месеца до провеждането на Олимпийските игри в Лондон, чийто старт е насрочен за 27 юли.
Сред учредителите сме
Участието на българи на първите Олимпийски игри в Атина през 1896 г. се дължи на щастливия случай, че в Министерството на външните работи и изповеданията пристига покана. За щастие тя е препратена до председателя на софийското гимнастическо дружество „Юнак“ Тодор Йончев. Той води групата към гръцката столица.
Останалите наши в Гърция са Панайот Белев, Илия Пенчев, Димитър Илиев и Шарл Шампо.
„Всичките от мъжка възраст, не по-горе от 30 години, хора добре развити и образовани. Пристигат в третия ден на игрите”, пише в. „Мир”. Критериите са определени от министъра на народното просвещение Констанин Величков.
Поради числената недостатъчност на групата – няма нужните десетима състезатели и един водач, в битката за медалите се включва единствено швейцарският учител по гимнастика в I Софийска гимназия Шампо. Той е един от 12-те преподаватели, дошли на работа у нас в края на XIX век.
Швейцарски учител е първият ни олимпиец
„Българинът Шампоф (така е написано – б. р.) предизвика възхищението на публиката, въпреки че при последния скок закачи със задната част на тялото си главата на коня (уреда)”, възхавалява го в. „Месаже д’Атен”.
Не пести похвали и водачът на групата Йончев: „Главатарят Шампо даже се яви на стадиона и удиви зрителите с няколко отбрани телесни упражнения”.
Последният прочит на историят доказва, че швейцарецът всъщност е участвал не на две дисциплини (прескок кон на дължина и кон с гривни), а на три – и на висилка, уред, който нацията ни го назовавала като Шамповия. Шарл заема престижното пето място на прескок и така взема първите 2 точки за България. В крайното класиране страната ни е 11-а позиция.
С разкървавени нозе в Париж
В Париж, който губи битката за домакинство на предстоящите игри през 1924 г., български лекоатлет записва престижното 13-о място, след като бяга в дисциплината 10 000 м по терлици. Васил Венков отбелязва в спомените си, че след финала краката му били разранени и кървели.
По-късно той се среща със създателя на модерните Олимпийски игри барон Пиер дьо Кубертен на официалния прием на френското правителство при закриването на игрите.
На българската обувна мода за участие при първото домакинство на Париж през 1900 г. залага друг ентусиаст. Заради олимпийската идея, родолюбието и насърчението от гимнастическото дружество „Юнак“ Събе Ив. Илчев е готов „пешком да тръгне за френската столица”.
Иначе споменатият по-горе Венков е един от четиримата атлети в групата от 24 спортисти на Олимпиадата през 1924 г. Представени сме и от футболен отбор, но без резерви, общо 11. Отпадаме още на старта със загуба от Ирландия с 0:1. В турнира участват 23 страни.
Имаме и седмина велосипедисти, по това време колоезденето е издигнато в култ у нас, а през същата година се провежда първата Обиколка на България. Преди нас само две държави имат такива – Франция (Тур дьо Франс) и Италия (Джирото).
Звездите са асовете в конната езда ротмистър Владимир Стойчев, заел 11-о място от 99 участници, и поручик Крум Лекарски. Най-ярките примери за проява на олимпийски дух обаче дава първият председател на БОК Евтим Китанчев. Полковникът от запаса, който се занимава с конна езда и фехтовка, отстъпва мястото си за да може парите да имаме един състезател повече.
До откриването на Олимпийските игри в Лондон Dnes.bg ще представи шампионите на България, ще направи преглед на най-любопитните моменти от историята на игрите. Ще бъдат представени спортовете и състезателите, на които ще разчитаме в английската столица.
В неделя очаквайте втората част от първите участия на българи в най-престижния спортен форум!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в
Google News Showcase.