Dnes.bg продължава да припомня най-славните моменти от българското участие на първите издания на Олимпийските игри. Поводът е, че остават малко повече от два месеца до старта на най-престижния спортен форум в Лондон, чийто старт е насрочен за 27 юли. Тогава ще се надяваме нашите състезатели да продължат да пишат историята.
Световният шампион аут заради небрежност
На Олимпийските игри в Амстердам през 1928 г. е пропусната уникална възможност да бъде открита сметката за олимпийските титли, което прави в Мелбърн 1956 г. борецът Никола Станчев.
Тогава пловдивчанинът Любомир Бозев постига световен рекорд по вдигане на тежести от 109 кг в полутежка категория на дисциплината категоризирана „бавно вдигане на гири“. Поради небрежност той не е записан за участие. Задраскан е от списъците като отказал се.
След среща с Бозев в Париж се установява, че той напразно е чакал да го вземат хора от дружество „Юнак“, за да пътуват за игрите. Случаят е отразен и във френския печат.
В Амстердам се случва и най-героичният момент в олимпийската история на България. Поручик Крум Лекарски е затиснат от коня при падане след препятствие и получава фрактура на таза. Стиска зъби, отказва всякаква помощ, за да не бъде декласиран, и пресича финала. В безсъзнание е. Съотборниците му, водени от бъдещия председател на БОК и най-деен олимпиец - генерал Владимир Стойчев, не подозират за жестоката травма.
Десетилетие по-късно една от първите жени, състезавали се с мъжете в конния спорт, Лис Хартел печели парализирана сребро в Хелзинки 1952 г. Датчанката е обездвижена от колената надолу и без чужда помощ не може да се качва на седлото.
Лекарски не само, че се възстановява, но продължава да участва в олимпийските надпревари. Последната е в Рим през 1960 г.
Иначе в Амстердам се състезава и по-малкият му брат Асен – във фехтовката.
Пращаме малка група заради заметресението в Чирпан
Българската група за Холандия е в камерен състав от петима души, а причината е в катастрофалното земетресение в Чирпан през април и редуцираните по тази причина парични средства. От Българския олимпийски комитет уведомяват МОК с писмо, че са внесли всичките си пари във фонда за пострадалите и няма да участваме с голяма делегация.
Със специален влак до Берлин
Един от най-запомнящите се моменти за българската олимпийска история в годините преди Втората световна война е, че за родната делегация е пуснат специален влак, който вози за Берлин през 1936 г. делегация от 94 души. Само 23-ма от тях са състезатели.
От тържественото изпращане са запазени част от малкото снимки на родни спортисти по това време. Най-добре се класира Христо Малакчиев - десети във всестранната езда.
Нареждаме се на 12-о място, но без призови места.
До откриването на олимпийските игри в Лондон Dnes.bg ще представи олимпийските шампиони на България, ще направи преглед на най-любопитните моменти от историята на игрите. Ще бъдат представени спортовете и състезателите, на които ще разчитаме в английската столица.
Очаквайте портрет на генерал Владимир Стойчев - най-значимата личност в историята на българското олимпийско движение.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в
Google News Showcase.