В България може всички да разбират от футбол, да се палят по скандалите около националния волейболен отбор, да беснеят за допинг издънките на щангистите, да псуват балтиите спрямо гимнастичките ни, но малцина знаят, че най-масовата спортна проява у нас е работническият спортен фестивал.
Тази години общо 2000 представители на световния пролетарият от четири континента ще се борят за медалите в десетото юбилейно издание на събитието, което ще се състои за сефте в курорта „Св. Св. Константин и Елена” (6-10 юни).
Организаторите са Българска работническа федерация „Спорт и здраве“ и КНСБ, а за културната програма ще се погрижи Община Варна.
Общият брой на участниците през годините е 20 000 работници от 35 страни.
Дърпането на въже - най-харесвано от работниците
Най-атрактивната дисциплина отново ще бъде дърпането на въжето. Канадската борба също е предпочитана от работниците, но е извадена от програмата заради фрактури и тежки контузии, които правя нетрудоспособни бачкаторите.
Арена и терен за контакти между фирмите
Плажовете освен арена на спортни битки са и терен за контакти между фирмите за обмяна на опит и кадри. Има и размяната на фланелки - по традицията на футболистите, стига се и до пазарлъци.
Заслугата трудещите се от цял свят да мерят сили в различните спортове на един форум всъщност е на България. През 2005 г. курортът „Албена” събра 2500 ентусиасти от четири континента.
Инициативата бе на покойния шеф на КНСБ Желязко Христов и на почетния председател на Българската работническа федерация „Спорт и здраве”. На негово име за втора поредна година ще бъде връчена купа на най-добре представилия се български отбор.
За големия спорт от работническия
В момента в БРФ членуват 251 клуба от 28 региона и съвета. Броят на членовете е около 9500, а спортовете – 22.
Началото е поставено преди 112 г.
По това време се пръква и „Младост”. Двете организации развиват гимнастика, борба, вдигане на тежести, правят демонстрации на бокс. Организирани са и увеселителни празници, вечеринки, сказки, викторини, излети.
След тежките години на Първата световна война се раждат още спортни формирования към по-големите предприятия. Като към текстилната фабрика „Фортуна”, Железничарския спортен клуб към БДЖ, прераснал по-късно в „Локомотив” (Сф), „Сердика” на общинските служители и „График” на печатарите – всичките в София.
По това време вече го има “Миньор” в Перник, както и “Приморец” – спортното дружество към текстилната фабрика във Варна.
Пак тогава стартира и организирането на работнически състезания, събрани по-късно в спартакиади на различните градове.