С убеждението, че е възможен нов ренесанс барон Пиер дьо Кубертен създаде Модерните олимпийски игри, чието първо издание е в Атина през 1896 г.
Франзуцинът смяташе, че най-подготвените спортисти могат да мерят сили без да се кланят на златото като върховната ценност. Освен шампиони, на игрите редом с атлетите, участваха певците, дейците на културата.
С трупането на история започна обаче да се покачва и цената на златото. В битката за надмощие между държавите се пръкнаха и шмекериите. Но наред с тях имаше и редица ярки примери за феърплей в контекста на Кубертеновите принципи.
След като припомни най-славните моменти от българското участие на първите издания на форума под петте преплетени кръга, Dnes.bg ще забърка коктейл с част от любопитните истории.
Поводът е, че остават малко повече от два месеца до старта на най-престижния спортен форум в Лондон, чийто старт е насрочен за 27 юли.
Шмекерията на Лорц
В олимпийската история един от най-любопитните, но и срамни моменти, е наглостта на американски лекоатлет, спечелил маратона в Сент Луис през 1904 г. Фред Лорц влиза в стадиона с високо вдигнати ръце и със солиден аванс. Аплодиран е от възторжените си сънародници.
При награждаването истината лъсва. Гордостта на домакините е преодолял по-голямата част от дистанцията с автомобил. Бил получил криза на 15-ия километъри се метнал на кола. Златото му е отнето и връчено на Томас Хикс.
Самата Олимпиада е сред най-зле организираните. Заради мераците на Сейнт Луис да отбележи вековния юбилей от присъединяването на щата Луизиана към САЩ форумът се превръща във фиаско.
Състезанията в 94 дисциплини се точат в продължения на цели 4 месеца и половина.
Да смениш пола заради Хитлер
Дора Ратиен участва на Олимпийските игри в Берлин през 1936 г., където се нарежда четвърта в скока на дължина. Две години по-късно тя поставя световен рекорд на европейското първенство във Виена.
Впоследствие се оказва, че Дора всъщност е Херман Ратиен. Признал, че е бил принуден да лъже от нацистите.
Здрави бият всички при неравностойните
Испанската кралска федерация за спортове за умствено изостанали се явява на Параолимпийските игри в Сидни през 2000 г. с много як баскет тим. Триумфира. Лошото е, че от всички баскетболисти само двама са с умствени проблеми.
Единият от отбора дори е журналист. Впоследствие измамниците са принудени да върнат медалите си.
Приятелят на патиците
На Олимпиадата в Амстердам през 1928 г. австралийският гребец Хенри Пиърс спира по средата на четвъртфинала, за да даде път на ято патици. Въпреки това той финишира първи, а на финали печели и златния медал.
Освен примери на феърплей, олимпийските историци обичат да изтъкват и примерите на проявен кураж. Един от тях е този с една от първите жени, състезавали се с мъжете в конния спорт.
Лис Хартел печели парализирана среброто в Хелзинки 1952 г. Датчанката е обездвижена от колената надолу и без чужда помощ не може да се качва на седлото.
Злато за рогата на елена
Защитниците на животните изпадат от потрес, че в олимпийската програма е имало и дисциплина стрелба по елени.
Американецът Уолтън Елър става шампион в дисциплината "дабъл трап". Авджията от Тексас доминира в квалификациите и във финала и със 190 т. спечели златото.
Това е нов олимпийски рекорд. Втори остава полицаят по професия Франческо Д'Аниело (Ит) със 187 точки.
Очаквайте следващата седмица първата част от подвизите на героите от Пантеона на българската олимпийска слава!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в
Google News Showcase.