Спортните капацитети обичат да казват, че на Олимпийските игри всички състезатели са еднакво подготвени, надъхани, а разликата между шампиона и подгласника му идва от психическата стабилност и късмета.
Оказа се обаче, че учените са открили още един фактор, който може да даде повече карати на медала - цветът на екипа.
Той важи най-вече за бойните спортове, пише в обширен аналитичен материал Би Би Си.
Любопитно проучване, проведено по време на последните две издания на форума под петте преплетени кръга преди това в Лондон (Атина 2004 Пекин 2008), показва, че бойците в бокса, таекуондо и борбата, носещи червени екипи, гащета, трика или протектори, са били с повече на брой победи.
Ефектът бил забелязан дори и във футбола.
Неслучайно това е предпочитаният цвят от отборите. Част от най-славните клубове са избрали именно него или пък присъства с други шарки – английските „Ливърпул“, „Манчестър Юнайтед“, „Арсенал“, немския „Байерн“ (Мюнхен) , италианския „Милан“, испанският „Атлетико“ (Мадрид), най-титулувания роден тим ЦСКА.
За да обяснят ефекта на червения цвят, учените прибегнали до примери от дивата природа и животните.
При хищниците и агресивните едри бозайници като бикове, носорози червеното означава надмощие, агресивност.
За потенциалните жертви този цвят е сигнал за повишено внимание.
Зоолозите намерили примери в десетки видове, че червеното корелира директно с производството на хормона тестостерон в телата им, което правело хищниците по-здрави и по подготвени при преследването на плячката.
За спортистите обаче кървавият цвят дава предимството най-вече в психологически план - за стряскане на противника.
Това важи най-вече за дисциплини, в които разликата между шампиона и неговия подгласник е стотната от секундата, грамът от тежестта или един премерен, но точен и тежък удар.
Белите екипи в бокса дори не са препоръчителни, те открояват по-ясно слабите зони за удари.
След Олимпийските игри в Пекин през 2008 година имаше ревизия на този тест. Оказа се, че ако цветът правел разликата между победата и загубата, то той е влияел по-скоро на съдиите между въжетата на ринга.