IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Най-великите мачове на световни финали

Десет драми, заради каквито си струва човек да гледа футбол

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Сайтът Goal.com пусна своя версия на десетте най-велики мача в историята на световните първенства по футбол.

Аржентина – Англия 2:2 (4:3 след дузпи)
1998, 1/8 финал

Не може да се каже, че в последните издания на световните имаше кой знае колко запомнящи се мачове, но този определено беше сред тях. Преди двубоя, неизбежно, се говореше как англичаните ще излязат за реванш заради "божията ръка" на Марадона от 1986.

Три гола паднаха в първите 16 минути. Габриел Батистута откри от дузпа за южноамериканците, но Алън Шиърър върна жеста от бялата точка. Наказателният удар за англичаните бе спечелен от Майкъл Оуен. Именно 18-годишният стрелец на Ливърпул до голяма степен вкара мача в историята, като изведе своите напред с феноменално солово изпълнение. Аржентинците обаче изравниха след заучено положение, а завършващия удар нанесе Хавиер Санети.

Дейвид Бекъм бе изгонен през второто полувреме, след като детински се върза на провокация на Диего Симеоне. Сол Кембъл пък вкара гол с глава, но той бе справедливо отменен, тъй като в "най-добрите" традиции на островния футбол Шиърър, който остана далеч от топката, се почувства длъжен да влезе с лакът срещу вратаря Карлос Роа.

В крайна сметка се стигна до дузпи и англичаните се изложиха от бялата точка, въпреки че Сиймън хвана удара на Креспо. Пол Инс и Дейвид Бати, за които това бяха може би първите изпълнени дузпи в официален мач, не успяха да преодолеят Роа и Аржентина се класира напред.

Германия- Италия 0:2 (след продължения)
2006, полуфинал

Никога не е имало по-драматична развръзка в двубой от световни финали, отколкото на полуфинала през 2006.
Гигантите на европейския футбол водиха титанична борба 119 минути. Въпреки че мрежите оставаха сухи, положения не липсваха и пред двете врати. Джанлуиджи Буфон направи блестящи спасявания след шутове на Бернд Шнайдер и Лукас Подолски. Скуадра адзура също изтърва няколко положения и тресна две греди в продълженията чрез Алберто Джилардино и Джанлука Дзамброта.

И когато всичко вървеше към дузпи (а когато германците бият дузпи на световно, съмнения относно изхода сякаш не възникват), когато след един корнер Андреа Пирло овладя топката пред пеналта на домакините.

Плеймейкърът демонстрира железни нерви и небрежно тръгна настрани, без да поглежда непокрития Фабио Гросо в наказателното поле. Пирло изчака, изчака, изчака и накрая дочака момента, в който да пусне топката към левия бек между трима германци.

Последва невероятен по своята точност фалцов изстрел в далечния ъгъл и Германия бе посечена по особено жесток начин на своя земя. До края имаше време колкото резервата Алесандро дел Пиеро да затвърди успеха след убийствена контра и блестящ извеждащ пас на Джилардино.

На финала италианците измъкнаха 1:1 в редовното време и продълженията и станаха световни шампиони след изпълнение на дузпи.

Унгария – ФРГ 2:3

1954, финал

Великолепният отбор на Унгария има фантастична серия от 31 мача поред без загуба преди финала в Берн, включително и невероятен успех с 6:3 над Англия на "Уембли". Маджарите правят истинска тактическа революция във футбола, а атакуващият им квартет в състав Шандор Кочиш, Йожеф Божик, Нандор Хидегкути и, разбира се, единствения и неповторим Ференц Пушкаш, изглежда способен да разкъса на парчета всяка отбрана.

В групата унгарците бележат 17 гола в два мача, като размазват с 8:3 ФРГ (немците обаче излизат с резервите). В мачовете на пряко отстраняване пък Пушкаш и компания отстраняват финалистите от предишното първенство Бразилия и Уругвай с по 4:2.

Лидерът на унгарците Пушкаш обаче пропуска тези мачове заради травма и на финала излиза ненапълно възстановен. Въпреки това именно той открива резултата още в 6-ата минута, а в 9-ата Цибор удвоява преднината на маджарите. Германците обаче изравняват още до 18-ата мин. чрез Морлок и Хелмут Ран.

Под сипещия се дъжд унгарците отчаяно се опитват да изтръгнат победата, но германците някак успяват да устоят. Така се стига до 84-ата мин., когато топката е свалена за Ран пред пеналта. Германецът залъгва, че ще стреля с десния крак, наглася си кълбото на левия и отправя прецизен шут в далечния долен ъгъл – 3:2 за немците!
Двубоят остава в историята като "Чудото в Берн" – толкова изненадваща е крайната развръзка и триумфът на тима на Сеп Хербергер.

Останалите велики мачове вижте в Gol.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Спорт
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата