IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Неделни шпаги: Има ли място за юношите в родните клубове?

Ще заработи ли новото правило в "А група"?

Неделни шпаги: Има ли място за юношите в родните клубове?

От този сезон в родната "А група" има ново и важно правило – поне един футболист, роден след 1 януари 1994 година, трябва да започва мача за своя отбор. Идеята е ясна – да се налагат млади футболисти в първите отбори, които да имат шанс за развитие, а не да остават вечни таланти.

И тук обаче се появи скандал – собственикът на "Славия" Венци Стефанов обяви, че замисълът е бил поне един юноша да играе пълни 90 минути, а ако бъде заменен – на негово място да влезе друг млад играч. Според правилото в момента, отборите могат да сменят този юноша дори в първата минута на мача, стига треньорът да пожелае това.

Заради вълненията в последната седмица, Dnes.bg реши да попита своите читатели: "Има ли място за юношите в родните клубове?". В Неделни шпаги своите мнения кръстосват редакторите Мария Нестерова и Красимир Ангелов.

Следващият Стоичков може да е сред юношите, но да не му се дава шанс да играе, Мария Нестерова Dnes.bg

Похвално е изискването на БФС в отборите в елита задължително да играе футболист под 21 години. Отборите ни се напълниха с анонимници от цял свят, които вероятно по нищо не превъзхождат момчетата в детско юношеските школи. Само че това може и никога да не го разберем – нито ние, нито самите треньори, които уж залагат на по-сигурно.

Кое обаче му е сигурното? И четирите отбора в евро турнирите се провалиха с гръм и трясък тази година. Шампионът и бивш участник в групите на Шампионска лига напълни редиците със "звезди" откъде ли не, но пък скромният тим на Монтана успя да запише равенство срещу разградчани в първите кръгове на първенството, а Черно море пък взе Суперкупата срещу тях. Светослав Дяков от Лудогорец след мача заяви, че от Черно море "желаели" повече купата.

На другият полюс пък е отборът на Левски. Изправени пред орязан бюджет, столичани са принудени да играят с няколко юноши от школата, като наскоро отборът завърши мач с 8 юноши на клуба. Въпреки че резултатите все още не са лице, с просто око се вижда, че момчетата горят в играта. Раздават се от все сърце и по нищо не отстъпват на доста вносни покупки.

Резултати в перспектива вече има – така например Антонио Вутов се озова в Удинезе, а пък от Лацио все по-настоятелно оглеждат Божидар Краев. Последният пък беше на проби и в Ювентус, и в Манчестър Сити. Момчето е набор 1997. Нужно ли е да припомним и историята на носителят на Златната топка Христо Стоичков, който едва 18-годишен преминава в ЦСКА, за да се озове само 6 години по-късно в отбора на Барселона?

Така налагането на юношите в първите отбори на елитните тимове е инвестиция в перспектива – натрупвайки часове игра в елита, натрупват и опит, който би бил безценен за и без това оределия национален отбор. Който впрочем е на 69-то място в класацията на FIFA – пред Обединените Арабски емирства и Буркина Фасо. Пред нас пък са колосите Боливия, Панама и Габон.

С неподготвени юноши футболът ни няма да тръгне нагоре, Красимир Ангелов, Dnes.bg

Ако попитате футболните фенове, дали искат в техния любим отбор да играят повече юноши за сметка на чужденците, 99% от тях ще ви отговорят положително. На стадиона обаче ситуацията е различна – запалянковците искат победи на всяка цена, а ако последва серия от по-слаби мачове, футболистите веднага биват наричани "дървета", "чалгари", "некъдърници", че дори и "предатели" към синята/червената/зелената/жълтата фланелка.

Истината е, че да си млад футболист в България никак, ама никак не е лесно. Тук младите таланти са на по 23-24 години, а към 30 са в разцвета на силите си. И после бързо увяхват. Но нека си го кажем направо – проблемът не е нежеланието на треньорите, а това, че родните школи в последните повече от 15 години са в пълен нокаут и от тях не излиза почти нищо качествено за мъжкия футбол. Младите звезди в юношеския футбол се оказват тотално неподготвени, за да се борят наравно с мъжете за място под слънцето и съвсем логично остават резервна опция за своите треньори. Ето - вече 4 кръга поне по 1 юноша от отбор играе в А група. Някой нов млад кадър да ви е направил впечатление? И да блесне някой в следващите месеци, това ще е изключение, защото школите ни просто не работят.

Разбира се, има няколко малки изключения и най-голямото е Литекс. Там школата работи в правилна посока с години и не случайно ловчанлии имат в отбора си доста млади български футболисти, които в един момент стигат и до трансфер в чужбина. Просто когато една школа работи и вади грамотни тактически футболисти, треньорът на мъжкия тим няма как да не разчита на тях и да не пуска поне по 1-2 момчета. И то без правила, които да го карат. Подобна в момента е и ситуацията в Левски, макар че там юношите в момента играят главно заради ограничените финансови ресурси на „сините“. Но все пак младите момчета и там са сравнително добре подготвени и може би моментната криза ще убеди шефовете на „Левски“, че има защо в школата на отбора да се работи и още по-добре. Факт е обаче, че само с юноши „сините“ няма как много бързо да се превърнат в страшилището, което феновете им искат.

Защото един юноша, който не е подготвен, но играе по задължение, няма как да вдигне нивото на отбора си, а само ще създаде проблеми и дилеми за треньора му. И след като не е добре подготвен за мъжкия футбол, след една година, когато вече няма да върши работа заради годините си, просто ще бъде изритан от отбора. Защото не става. А защо не става? Защото е крайно време школите у нас да започнат да работят по европейски, за да бъде европейски и футболът ни.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Спорт
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата