Китай довършва последните приготовления за грандиозната церемония по откриването на Олимпийските игри.
По време на тричасовото шоу на емблематичния за Пекин стадион "Птиче гнездо" е предвидено да се видят над 15 000 изпълнители – витрина на древната история на нацията и израстването й като модерна световна сила.
Церемонията ще започне в 8:08 (15:08 ч. българско време) на осмия ден от осмия месец на 2008 г. - почит към числото осем, което мнозина в Китай смятат за щастливо, носи просперитет.
Хилядите атлети, които ще маршируват край Националния стадион се събудиха в петък с тежки облаци и мараня над Пекин, а прогнозата за времето за деня обещава дъжд.
Организаторите на церемонията отдавна заявяват, че една от големите загрижености за партито и за 90-те хиляди хора, които ще присъстват, е дъждът, особено тъй като един от пиковите мигове през нощта се предвижда да бъде колосално количество фойерверки в небето над Пекин.
Над 100 хиляди персонал по сигурността патрулира китайската столица, издигнати са антиракетни бариери недалеч от мястото на събитието, полиция и военни пазят из цялата страна за всякакви сигнали на тревога.
За Китай Игрите са възможност да покаже на света колко далеч е стигнал откакто комунистите дойдоха на власт през 1949 г.
Събитието предлага възможността да се подчертае китайската обществена и икономическа трансформация, подобно на игрите през 1964 г. за Япония и Олимпиадата през 1988 г. За Южна Корея.
Повече от 80 държавни и правителствени ръководители и кралски особи ще присъстват на откриването.
Заедно със списъка на имената, които ще заемат места в почетните ложи на събитието за тричасовия спектакъл, Ройтерс информира и кои няма да бъдат в столицата на Китай за откриването на топсъбитието на годината.
Сред тях личат имената на генералния секретар на ООН Бан Ки Мун, премиерите на Белгия, Великобритания, Гърция, Индия, Италия, Испания, Нова Зеландия, Полша.
Германският канцлер Ангела Меркел също ще бъде в графата "отсъстващи", както и държавните глави на Естония, Индонезия, Литва, Северна Корея, Пакистан, Южна Африка, Тайван и Зимбабве.