IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Стартира Международен арт фест "Водна кула" в София

От 25 до 30 юни ще бъдат представени съвременни творци от цял свят

Стартира Международен арт фест "Водна кула" в София

В петък, 25 юни, от 18,30 часа стартира международният арт фестивал "Водна кула". Тазгодишното издание (четвърто поред) ще се проведе между 25 и 30 юни в три паралелни локации – Водната кула в кв. Лозенец, Старата баня и поляната около ротондата в центъра на град Банкя и в подземието на бившия магазин София (срещу Централни Хали), където са запазени останки от крепостта Сердика.

Програмата на целия фестивал е с вход свободен.

Международен Арт фест "Водна кула" се провежда в изоставени градски пространства с архитектурна стойност, с цел да привлече вниманието на обществеността към тяхната съдба.

Тазгодишното издание кани международно признати чуждестранни артисти, работещи в сферата на експерименталните визуални изкуства – видео арт, фото и видео инсталации, саунд инсталации, скулптурни инсталации, за да запознае българската публика с тенденциите в съвременните визуални изкуства.

Целта на фестивала е да повдигне дебата за стопанисването и използването на изоставени сгради с архитектурна стойност като Старата баня в Банкя, Захарна фабрика, Водната кула в Лозенец, бивши фабрики и халета, с цел създаване на публично-частни дружества, които да се ангажират с тях.

По този повод в рамките на фестивала е планирана дискусия с местните власти, която ще се проведе на 28 юни, понеделник, от 13,00 часа. На нея ще се обсъдят следните няколко въпроса: има ли желание от страна на местните власти да се кооперират с арт организации за съхранение и реновация на сгради с архитектурна стойност и съответното им използване за развитие на младата, съвременна арт сцена у нас; има ли желание за отворен подход към обявяването на конкурси за реновация, реставрация, стопанисване и оживяване на такива сгради; да се взимат взаимни решения по отношение на съдбата на такива сгради, а не общината да решава самосиндикално в полза на бизнеса и моловизацията.

Програмата на фестивала ще представи нови тенденции в експерименталните видео, фото, аудио и пърформанс изкуства от цял свят в алтернативни градски пространства. Ще бъдат показани инсталации и работи на артисти от Швеция, Финландия, Франция, Испания, Великобритания, Армения, Австрия, САЩ, Бразилия и България.

На откриването на 25 юни, петък, ще бъдат инсталирани видео, фото, саунд и светлинни инсталации на артисти от България, Швеция и Франция. През цялото време ще има музикална програма, арт маркет на открито, а в по-късните часове – видеопрожекции на открито, селекция на Том Кърк от Великобритания.

На 26 юни фестивалът ще посети старата Баня, където ще бъдат изложени преобладаващо чуждестранни инсталации – видео, фото, скулптура, сайт спесифик. Американката Аника Уешенски ще направи специален физически пърформанс.

За добро настроение ще има музика на открито, а в по-късните часове – концерт на групите Попара и Help me Jones, а зад пулта ще е Мишо от Artmospheric.

На 27 юни програмата на фестивала продължава в Подземието на Сердика, където от 17 часа ще има предимно филмови прожекции на арт филми и селекция късометражно кино. Ще бъде представен филмът на Армандо Константино - Trilogy Room 237. Шведите Арни Гудмундсон, Кристиян Риелоф и Юха ван Инген ще направят интерактивна саунд инсталация с публиката. Ще има и две видео инсталации. Там всеки ден от 17 до 20 часа ще има различни прожекции на късометражни филми.

Паралелно с експозиционната програма, на 28 юни във Водната кула се организира открит дебат на тема: Алтернативни градски пространства, с акцент върху занемаряването на сгради с архитектурна стойност и липсата на устойчив арт център в София, за който са поканени представители на местната власт.

Ще бъдат представени добри европейски практики. Поканени са представители на български арт сдружения, артисти на свободна практика, общинари, представители на бизнеса и граждани, които да намерят съвместен диалог по темата. Модератори на дебата са Милена Делева и Юрий Вълковски.

По време на фестивала ще има арт маркет, на който БГ артисти ще предлагат свои авторски произведения на изкуството – бижута, аксесоари, предмети. Ще има и два безплатни уъркшопа – един по фотография и един за деца от 8- до 11-годишна възраст.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата