IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Парчета за историята и бизнеса: Какво е останало от Берлинската стена днес?

Късче от нея има и в София

Част от Берлинската стена в София. Снимка: БГНЕС

Част от Берлинската стена в София. Снимка: БГНЕС

Само 2,5 километра от някогашните 43 - толкова е останало от Берлинската стена днес. Части от нея са разпръснати по цял свят, една от тях е в София.

Днес от Берлинската стена не е останало много - само 2,5 километра от някогашните 43,1. А местата, където Стената все още може да бъде видяна в германската столица, са толкова различни.

На Постдамер плац части от Стената са подредени една до друга доста далеч от някогашното си местонахождение, но пък предлагат възможност за перфектно селфи. В т.нар. "Източна галерия" или "East Side Gallery" на показ са изложени произведения на изкуството, създадени от останките на Стената. Част от нея е пренесена и в София, където е поставена в близост до Националния дворец на културата. Но дори извън тези популярни магнити за туристи, Стената крие изненади дори 35 години след падането си.

Наблюдателни кули и тунели

Фактът, че от Стената не е останало много, е лесен за обяснение - тя е трябвало да бъде премахната веднага след Обединението на Германия, припомня АРД, цитирана от "Дойче Веле".

"Хората се радваха да видят как Стената, която насилствено раздели Берлин, бе премахната през 1990-а", обяснява Себастиан Хебер от Службата за паметниците на културата в Берлин. "С течение на времето обаче бе осъзнато колко важна е тя като място за възпоменание."

В днешно време откриването на още някое малко парче по време на строителни работи или при разходка носи истинска радост, пише германската обществено-правна медия. Службата за паметниците на културата винаги щателно проверява дали дадена находка трябва да бъде поставена под защита. Последният такъв случай е от 2020-а година, парчето е било намерено в гората на Берлин-Шьонхолц.

Парче от Берлинската стена има и в София - в градинката пред Националния дворец на културата. Парчето от Берлинската стена пристига в София през 2006-а година след официална молба на Столичната община до кметството в германската столица.Парче от Берлинската стена има и в София - в градинката пред Националния дворец на културата. Парчето от Берлинската стена пристига в София през 2006-а година след официална молба на Столичната община до кметството в германската столица.

Парче от Берлинската стена има и в София - в градинката пред Националния дворец на културата. Парчето от Берлинската стена пристига в София през 2006-а година след официална молба на Столичната община до кметството в германската столица.

Намират се обаче не само парчета от Стената, но и други части от граничните укрепления, като наблюдателни кули, осветителни стълбове и тунели. Както информира Хебер, в момента се извършва и преглед, за да се определи дали тунелът на Бруненщрасе, който наскоро беше отворен за посетители, трябва да бъде поставен под защита.

Очаква се да се появят още части от Стената и укрепленията

Находките невинаги се откриват по време на строителни работи - понякога неочаквано се показват на повърхността. Именно това се е случило неотдавна в природния резерват в Хайлигензее на границата с Хенигсдорф, където части от Стената са изплували от блато, обяснява Корнелия Тиле от Фондация "Берлинска стена".

Тиле и Хебер очакват в бъдеще да бъдат открити още находки от Стената или от граничните укрепления. Те невинаги могат да останат на оригиналното си място, но това е желателно, подчертава Хебер пред АРД. Важно е останките от Стената да се посещават там, където са били. "Тогавшната ситуация би могла да бъде разбрана наистина само така."

Доходоносен бизнес

В нощта, когато Берлинската стена пада, мнозина взимат със себе си отломки от нея - за спомен от паметния ден. Но това, което е импулс в историческия момент, скоро се превръща в бизнес. И до днес туристите могат да си купят малки и големи парчета от Стената само за няколко евро. Отделните части от някогашната смъртоносна граница са истински хит.

Братята Заша например продават парчета от Стената - не само в магазините за сувенири в Берлин, но и на много други места по целия свят. Двамата разказват пред ДПА, че продават средно по една каса с парчета от Стената всеки ден. Ако бизнесът им върви със същите темпове, с наличните парчета продажбите могат да вървят още десет години. Поръчки са постъпвали от Мадагаскар, Бразилия и Австралия, но най-голям интерес от чужбина се проявява от Китай и САЩ.

"Мисля, че идеята за сувенирите също изигра роля още от първия момент: Аз съм тук, тук се случва нещо голямо", казва Корнелия Тиле. Пред Бранденбургската врата и на контролно-пропускателния пункт "Чекпойнт Чарли" търговците също печелят добре, продавайки на туристите парчета от Стената.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата