Шеврон напуска България. Какво губим?!

Angel Marinov @meto76.blog.bg 28 май 2014 21:07
Тези текстове изразяват личното мнение на блогърите и Dnes.bg не носи отговорност за тях.
71
6461

Шеврон напуска България. Какво губим?!

Само заместването на вноса на природен газ с местен добив би оставяло в България над 1 милиард евро всяка година.

 
 
 
 
Илиян Василев
 
 

 

 

Анализ на Илиян Василев


Шеврон напуска България. В новата си стратегия компанията се съсредоточава върху страни от Източна и Централна Европа, като Полша, Румъния и Украйна, в които има благоприятен климат за реализация на необходимите, но рискови инвестиции.

По оценка на американската Агенция за Енергийна информация България разполага с близо 480 милиарда кубически метра потенциални запаси от шистов газ и 180 милиона барела шистов нефт.

Другата възможност за добив на природен газ - от дълбоководието на Черно море в блока Хан Аспарух, е на прекалено ранен етап – прилагане на  дву- и триизмерна сеизмика, за да може да бъде оценен потенциалът за добив, ако въобще той се окаже рентабилен.

Шеврон е най-голямата международна енергийна компания, която някога бе проявявала интерес към проучването и добива на нефт и газ в България. Нейното оттегляне със сигурност ще се отрази негативно върху чуждестранните инвестиции и перспективите за проучване и добив на нефт и газ у нас и особено върху възможността за замяна на вноса с местни източници.

Кратък коментар

Новината не е изненада. Вероятно не много хора са знаели, че Шеврон имат офис в страната и реално работеха, за да може, в случай на отмяна на мораториума, с който парламентът спря проучванията за шистов газ в страната, да възобновят своята работа по придобитата лицензия за проучване. (Шеврон придоби лицензията на 30 май 2011 г.  след спечелен конкурс и като плати 30 млн. евро за правото да прави проучвания за шистов газ и нефт - б. ред.)

Нито една уважаваща себе си компания не може да губи средства при липса на перспектива и очевидната незаинтересованост на поредица от български правителства в разработването на един от малкото варианти за местен добив на нефт и газ. Българските избиратели гласуваха за своите представители в изборите за Европейски парламент и голяма част от твърдите противници на шистовия газ останаха много под чертата. Затова и не искаха до допуснат вътрешния спор относно това дали да има или да няма добив на шистов газ и нефт у нас да се реши чрез референдум. Тяхната политическа представителност е нищожна - затова пък имат много мотивирана организационна сила на улицата.

За разлика от други компании, Шеврон не можеха да я "карат" по български или балкански, като прилагат добре отработените и печеливши методи за мотивация на политически кръгове и държавни служители. За  това и предложиха този огромен бонус за правителството - за да може то да им спести необходимостта да отклоняват многобройните "креативни" внушения на централно и местно равнище за съдейстивие и улеснения.

Оставям настрана кампанията на екоактивистите срещу Шеврон и срещу шистовия газ - тя бе очаквана и съвсем не е специфична за България. Единствената разлика е, че у нас зависимостта от руските газови доставки и най-вече пленяването на държавата от специфични интереси е в порядък по-висок от страни като Полша, Румъния и дори Украйна.

Проблемът със зависимостта от един доставчик за България е лесно решим, но никой реално не го желае. Толкова е прекършена волята ни, че дори не искаме отстъпки от цената на природния газ, въпреки че Газпром в момент се съгласява по всички фронтове.

Създаде се погрешно впечатление, че Шеврон се натискат и на всяка цена искат да ни "завладеят", "поробят" или "да изнесат богатствата ни". Новината от днес дава отговор на този примитивен провинциализъм, експлоатиран успешно от заинтересовани групи. Не Шеврон имат нужда от България, а България има нужда от Шеврон. Защото в света тече бясна надпревара за привличане на инвестиции и най-вече на експертиза и технологии в сферата на проучването и добива на неконвенционален газ. Шеврон имат достатъчно перспективи по целия свят - не случайно се прегрупират и префокусират върху операциите си в Австралия.

Шеврон имаха и едно отличително от другите големите международни компании качество - не зависят прекомерно от бизнеса си в Русия. Именно постоянното привличане на милиардите възможни печалби от бизнес с Русия накара редица енергийни грандове да обърнат гръб на Централна и Източна Европа.

Русия, която чрез своите активисти в България, успя да обезсърчи плановете на американската компания у нас, трескаво привлича инвестиции и опит в добива на шистов газ. Само за последните три месеца всички големи руски фирми сключиха договори с водещите западни компании именно в тази област.

Но изглежда такава е съдбата ни - у нас нещата да се случват само ако и доколкото това е изгодно на Кремъл. Това, че ще внасяме шистов газ от Русия, вместо да го добиваме тук, не е голямата беда. Бедата е, че у нас вече няма работеща икономика, която да генерира приходи, за да си плащаме за тези енергийни доставки. Като една от причините за това състояние на икономиката са високите цени на природния газ, които убиват конкурентноспособността на българския износ. Но за това управниците нехаят. Предпочитат да повтарят нищо незначещи общи мантри за реиндустриализация, без изобщо да разбират икономическите и финансови фундаменти на този процес.

Едно е да имаш здравословни съмнения и стъпка по стъпка да увеличваш знанието си и опита си. Друго е да станеш политически активист и чрез умението си да забраняваш на другите да заработваш влияние и пари.

Новото правителство и новият парламент не направиха нищо, за да покажат готовност за търсене на истината за реалните рискове и възможности за проучване и добив на шистов газ. Уж мораториумът беше временен, а никой не си мръдна пръста, за да възобнови работата на Комисията от предишния парламент, която беше напипала верния път към постигането на оптимален баланс между рискове, знания и политически действия.

Само заместването на вноса на природен газ с местен добив би оставяло в България над 1 милиард евро всяка година. Цели региони като Северозападния може да бъдат изцяло променени - като спре обезлюдаването и негативните демографски тенденции. Да не говорим за реалните перспективи за добив на шистов нефт, който можеше допълнително да върне в страната други няколко милиарда евро, които сега плащаме на вносители на суров нефт.

Една възможност бе изпусната. А какво е успехът, освен улавяне на мига и на възможността. Вероятно новината ще породи бурен ентусиазъм във външни националисти като Атака, или в русофилските среди. Дори еколозите могат да тръбят "победа", но моят въпрос е какво печели обикновеният българин - работа, пари или песпектива?

Ще посоча само няколко извадки от доклада за социално-икономическото въздействие на шистовия газ върху развитието на страната ни. В доклада не е оценен възможен значим ефект и от добива на шистов нефт. Но дори в този вид, документът дава ясна представа какви са шансовете, които пренебрегваме.

Само няколко извадки:
- допълнителни 1,7% ръст на БВП за период от 30 години
- спадане на цената на природния газ с 25-30%
- увеличение с 25 милиарда евро на инвестициите в България
- 180 милиарда евро допълнително създадена брутна продукция
-  45 000 работни места

Нищо от това няма да се случи в България, а в съседните страни.

Както премиерът Понта каза: ако трябва да избираме, е по-добре Шеврон, отколкото Газпром.

Няма смисъл да търсим причините за неудовлетвореността си, за бедността и огромния натиск за емиграция на младите българи извън собствената си отговорност и решителност за действие.

Докато не изгоним лъжепророците от Храма, няма да имаме бъдеще.

* Целия доклад какво социално-икономическо въздействие би оказал в България добивът на шистов газ - вижте тук.

http://3e-news.net/%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B8/%D1%88%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BD-%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%BE-%D0%B3%D1%83%D0%B1%D0%B8%D0%BC_37489

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


71
Този текст изразява личното мнение на автора и Dnes.bg не носи отговорност за него.

Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
2
 
30
 
! Отговори
Иван Пешев преди 10 години
Тази статия я има 1:1 и на други места и да знаете че , за копирано съдържание от гоогле наказват, но явно не сте устояли на парите на шеврон , аз не мисля че те толкова лесно са се отказали , но пък това си е една добра новина , ние не искаме шистов газ , ако ще златен да е , истината е че от това ще се гушат една шепа хора , ние нищо няма да разберем докато не се отрови почвата и водата.Илиян Василев да си направи къща насред поле за добив на шистов газ и да си отгледа децата там!!!
25
1
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Загубихме комисионната от Шеврон ли Василев? А държавата и хората ще спечелят толкова от добиването на газа, колкото печелим сега от чуждите компании добиващи злато в България (с тонове). А именно жълти стотинки за държавата, и по някое друго милионче за даващите разрешения.
24
1
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Във Великобритания се обмисля спирането на сондиранията за шистов газ въпреки предполагаемите големи залежи, поради слабата ефективност и голяма вреда на методите (и по специално т.нар фракинг). Да ходи бизнесменчето да им обясни на тях каква голяма грешка ще направят.
23
1
 
38
 
! Отговори
знаещ.... преди 10 години
Работя в този бизнес от 28 год. и мога да ви кажа че авторът откровенно лъже.Шистовият газ е най-вредният добиващ се енергоносител.С очите си съм виждал места,превърнали се в лунен пейзаж,след неговият добив.За Шеврон-в нашият бранш тази фирма заедно с ВР се считат за най-алчните и екологично безотговорни компании.Високите им проценти на поръчки за добив,се дължът изключително и само на политическите чадъри в отделни държави-за което те си плащат на политиците.Авторът на"статията" е лъжец....
22
1
 
27
 
! Отговори
Наблюдател преди 10 години
Какво губим? Губим едно отравяне на почвата и водата, които биха превърнали плодородните ни земи в прекрасен лунен пейзаж. Някои новоеничери ,губят тлъсти пачки и разбираемо реват.
21
1
 
29
 
! Отговори
Венелин преди 10 години
Аз газ не пия (да не кажа, че въобще не използвам), но вода използвам всеки ден. И то чиста. Мръсната вода не може да се използва. Ванга го е казала - ще дойде време и водата ще е по-скъпа от златото! А американските лобисти като толкова им харесва шистовиа газ да си вървят в Америка.
20
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
България се отърва от една пиявица, като е толкова печелившо това производство, да съсипват земите на другите, а ние ще купуваме газ и нефт. И без това цените на произведеното у нас винаги са по-високи, отколкото на вноса.
19
4
 
1
 
! Отговори
Минка Бойчева Пловди преди 10 години
До ДаниелаЗдравей Даниела . Искам да споделя и моето мнение по този въпрос.Проблема е комплексен.Тук не става въпрос кой губи и кой печели? Вероятно екип добър от цялата земя е необходим да се произнесе в полза ли е за хората като цяло и по отношението на природата дали е в полза пак в интерес на човечеството ? Защото дали някоя компания ще спечели пари не е толкова от значение.Други пък го ползват тук този газ в производството на стоки.На кантар са въпросите и отговорите.Струва ли си?
18
3
 
22
 
! Отговори
69 преди 10 години
Някакси ми се струва, че Олигофренското ни правителство, без да иска, направи само едно-едиствено полезно нещо за държавата - а именно да накара Шеврон да си ходи. Само ме е страх да не се върнат, това ми е единственото притеснение, когато гласувам за демократи (но никога за другата мафия ГЕРБ).
17
25
 
8
 
! Отговори
хх преди 10 години
Браво за статията, за съжаление у нас е пълно с изкуфели русофили и *** на дирници на Газпром и мнооооого мноооого балъци дето им се връзват на лъжите.
16
1
 
23
 
! Отговори
69 преди 10 години
от статията: "спадане на цената на природния газ с 25-30%"ГЛУПОСТИ!!! дори и при успешно добиване на местен ресурс, цената няма да спадне, напротив, ще остане тенденцията към постоянен растеж на цените.Просто, С.А.Щ. искат да се наместят на пазара (за сметка на Р.Ф), с което хем ще прибират пари, хем ще упражняват влияние. А от тази статия лъха на платеност и долна продажност!
15
1
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
"Само заместването на вноса на природен газ с местен добив би оставяло в България над 1 милиард евро всяка година. Да не говорим за реалните перспективи за добив на шистов нефт, който можеше допълнително да върне в страната други няколко милиарда евро, които сега плащаме на вносители на суров нефт." Хаха - странно колко ли е взел авторът на статията се питат всички българи, които знаят, че такива компании рекетират Родопите грабейки ресурси "САМО" срещу 1.3% комисионна. Жалък продажник
14
2
 
15
 
! Отговори
Прав им път преди 10 години
US go home !
13
0
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Единственото което губим е, че няма да ни прецакват природата. От това по хубаво, здраве му кажи! Ааа, на някой вероятно му се е загубила комисионната, ама това не е наш проблем.... Той и без друго ще намери откъде да отрадне
12
2
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Само поляците им лапат чурките на тия американски *** , но поне са далече.За Румъния и Украйна са им много рискови инвестициите наистина. За нашата страна по добра новина от тая , че си заминават няма.
11
1
 
34
 
! Отговори
КАТЯ преди 10 години
"Цели региони като Северозападния може да бъдат изцяло променени - като спре обезлюдаването и негативните демографски тенденции." -МНОГО ГОЛЯМА ЛЪЖА.ИСТИНАТА Е, ЧЕ СЛЕД СОНДАЖИТЕ ПОДПОЧВЕНИТЕ ВОДИ СЕ СМЕСВАТ С ИЗПОЛЗВАНИТЕ ХИМИКАЛИ, КОИТО СА НАД 500 ВИДА И ПОСЛЕ, ВОДАТА НЕ СТАВА ЗА ПИЕНЕ, ЗЕМЯТА НЕ СТАВА ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ!РЕЗУЛТАТ- РАКОВИ И НЕВРОЗНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ И РАЗБИРА СЕ-ОБЕЗЛЮДЯВАНЕ НА РЕГИОНА.
10
0
 
27
 
! Отговори
51 преди 10 години
ЗА тези , които все още не са разбрали "ползите" от добива на шистов гас, нека гледат документалмия филм "GAS LAND".
9
0
 
33
 
! Отговори
Даниела преди 10 години
По оценка на американската Агенция за Енергийна информация България разполага ... няма нужда от повече! За всеки здравомислещ хомо сапиенс това е достатъчно! Лъжа и манипулация в полза на хищните глобални интереси на янките! Било безвредно, на баба ми хурката! Елате в Пенсилвания и вижте стотици хиляди хора със онкологични заболявания, вода от крана се пали с кибрит и т.н. Полша ще яде яка тояга! Феноменални количества вода трябва да се впръскват подпочвено - замърсяване, земетресения, пропадане
8
0
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
"Кратък коментар"Егати "краткият" коментар. Както и да е, авторът на статията оценява само в краткосрочна перспектива отражението върху България, пречупвайки събитията през своята призма, но това се очакваше. Поколенията след нас ще оценят по достойнство тази историческа победа над корпоративния интерес, който за малко щеше да затрие и малкото, което можехме да спасим- собствените си земя и бъдеще. Лека нощ от мен.
7
2
 
32
 
! Отговори
дедо Ташунко преди 10 години
Само като гледам овчата муцуна на автора и нейното излъчване, ми става ясно, че *** и *** са ни яхнали. Благодаря за добрата новина!