Снимка: БТА
|
Три години след приключването на предприсъединителната програма САПАРД, която като генерална репетиция по усвояването на средствата от европейските фондове изигра съществена роля в земеделието и хранителната индустрия, се оказа, че като финансов ефект резултатите от прилагането й са твърде негативни за бюджета.
Последните финансови отчети на фонд “Земеделие“, включващи освен резултатите от одиторските доклади на Европейската комисия и допълнителните проверки от агенцията по САПАРД, направени през последните две години, показват, че преките и непреки щети за националния бюджет достигат близо 170 млн. лв., или близо 20% от размера на изплатената субсидия по САПАРД до нейното приключване в края на 2009 г.
След финалните корекции по пограмата изплатените европейски и български субсидии по САПАРД възлизат на 881,4 млн. лв., съставляващи около 77% от общия бюджет на програмата, сочат данните на Министерството на финансите, цитирани от Investor.bg.
В същото време финансовият отчет на фонд „Земеделие“ за миналата година показва, че фирмите и гражданите, вписани в книгата на длъжниците на програмата, трябва да върнат на държавата над 110,6 млн. лв. по 214 договора с установени проблеми при реализацията на инвестиционните им проекти.
В това число не влизат наложените от Брюксел санкции за близо 30 млн. евро, които трябва да се преведат от националния в европейския бюджет заради установените след 2008 г. от европейските и български разследващи органи нарушения по САПАРД.
Въпреки че българската страна доказа с документи, че част от наложените санкции са неприемливи, в резултат на което Брюксел ги намали със 834 хил. евро, преговорите между агенцията по САПАРД и Главна дирекция „Земеделие“ в Европейската комисия продължават, съобщиха от фонд „Земеделие“.
Как бяха натрупани дълговете и какво предстои отсега нататък, вижте в анализа на Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase