Барутният погреб на Балканите - има ли шанс за присъединяване към ЕС?

Европа не иска да даде гаранция за бъдещо членство
29 сеп 2021 23:00, Анисия Иванова
53
Барутният погреб на Балканите - има ли шанс за присъединяване към ЕС?
Снимка: БГНЕС

Европейският съюз има сериозни опасения за реакцията на държавите-членки и вече не може да даде гаранция за бъдещо членство на шестте балкански държави, според информация дадена от четирима дипломати.

Срещата на върха на лидерите на ЕС и управляващите на Балканите на 6 октомври, която е превратна точка в стратегията на ЕС за присъединяване на Сърбия, Косово, Босна и Херцеговина, Черна гора, Албания и Северна Македония в блока, ще бъде белязана от нарастващо напрежение на границата между Косово и Сърбия.

На срещата на върха ЕС планира да повтори обещанията си, дадени преди 18 години, за да покаже „своята недвусмислена подкрепа към европейската перспектива на Западните Балкани“. Това се казва в демо версия на декларация за срещата на върха, която е написана на 11 септември и видяна от Ройтерс. Това становище е преминало през поне два кръга преговори без никакво съгласие, казаха дипломати, цитирани от Bloomberg TV Bulgaria.

Държавите от ЕС няма да разкрият позициите си, но богатите северни страни като Дания, Франция и Холандия се опасяват от същите резултати, както при “прибързаното присъединяване на Румъния и България през 2007 г.” и лошо управляваната миграция на източноевропейски работници към Великобритания, което настрои много британци срещу ЕС.

България е против присъединяването на Северна Македония поради исторически спор.

Дори ако най-накрая се намери някакъв общ език, тези проблеми отразяват парализата в плана на ЕС да изгради „приятелски кръг“ от Украйна до Тунис, като предлага по-тесни връзки между държавите за търговия и взаимопомощ.
Вместо това Китай и Русия посягат към европейските държави чрез инвестиции и влияние. През януари Сърбия беше първата европейска държава, получила китайски ваксини срещу COVID-19 за масово използване.

ЕС също така косвено изостря напрежението в региона на Балканите, казват дипломати, защото балканските граждани мечтаят да се присъединят към ЕС още от етническите войни през 90-те години, когато Югославия се разпадна.

Войските на НАТО засилиха патрулите си в Косово в понеделник близо до граничните пунктове, които бяха блокирани от местни сърби, разгневени от забраната за влизане в страната на автомобили със сръбски номера.

Сърбия не признава декларацията за независимост на Косово от 2008 г. и започна военни маневри близо до границата.

"Те трябва да се държат агресивно, за да бъдат забелязани", каза висш дипломат от ЕС в Брюксел, ангажиран с политиката на Балканите. "На Балканите има влошаване, което произтича от загубения интерес към влизане в Европейския съюз."

ЕС и САЩ призоваха за спокойствие и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен започна тридневно пътуване до шестте балкански държави, за да покаже, че ангажиментът на изпълнителната власт на ЕС към региона е сериозен.

При първата си спирка в Албания фон дер Лайен каза, че е застанала зад обещанието, че „бъдещето на Албания е в ЕС“. Но доверието в ЕС е частично загубено, особено след като Франция и Холандия временно спряха процеса на разширяване преди две години, а сега България го блокира.

Косово и Сърбия се чувстват разочаровани от Съединените щати, след като преди година бяха поканени в Белия дом от тогавашния президент Доналд Тръмп да подпишат споразумение за нормализиране на икономическите отношения, но това доведе единствено до провал. ЕС не спази обещанието си да разреши безвизовото пътуване в Косово.

Държавите, които подкрепят разширяването, включително Австрия, Италия, Хърватия, Словения и балтийските страни, упрекват Германия и Франция за това, че не са принудили България да отмени ветото си. Напредъкът на Албания също е спрян, защото е свързан със Северна Македония, която е част от процеса на разширяване.

„Докато имаме толкова много държави-членки, по една или друга причина, които смятат, че не е правилно да се разширява още повече общността на ЕС, тогава наистина няма да стигнем доникъде“, каза Джон О’Бренан, експерт по интеграцията в ЕС в университета Maynooth в Ирландия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


53
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
1
 
6
 
! Отговори
Христо Христов преди 2 години
Да припомня как седмици след реферевдума за Брекзит, Могерипи първо каза на сърбите, че могат достойно да заемат мястото на Обединеното кралство в ЕС, а после повтори същото за Македония.
18
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ако вземат албанците в ЕС, значи че и мароко може да влезе. Ако искат таралеж в гaщитe, да опитат. Ще им загорчи още първия месец и ще плачат с кървави сълзи.
17
3
 
33
 
! Отговори
20годишен патриот преди 2 години
Никога "Македончетата" в ЕС. Ако нашите политици махнат ветото, ще има протести от равнището на 89та, наште са разказвали за тях. Аз с удоволствие ще участвам в свалянето на правителството, което посмее да извърщи това непростимо предателство/държавна измяна към България.
16
4
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Каква гаранция да им даде ЕС? Държавите-кандидатки трябва много да се стараят за членство в ЕС, както ние се старахме. А какво правят те- държат се така, сякаш ЕС им е длъжен. Иначе щели да отидат при Русия, Китай и т.н. Това са кандидати от много ниско ниво и нищо чудно, че не ги искат в ЕС. В тези държави често все още има лидери бивши комунисти, военнопрестъпници и други подобни фигури. Фалшифицира се история, крадът се паметници, блокират се граници и т.н. Не ни трябват такива държави в ЕС.
15
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Още малко и Полша и Унгария ще излязат от Европейския съюз само въпрос на време с тия зелени зделки няма да ги търпят много ще останем само ние и новоприетите като тия
14
8
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Англия притежава най-добрата дипломация в света за всички времена. Щом те напуснаха ЕС, значи всички трябва да го направят мигновено. Членството в ЕС е поробване.
13
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
След разпада на НАТО - разпад на ЕС.
12
9
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Русия няма нужда от никакъв ЕС, никой не кани ЕС в Русия. Русия развива Сибир и Арктика - там са богатствата на света. ЕС е умиращ съюз в който няма никакви богатства и ресурси.
11
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Точна преценкаУникална фраза. Трябва да се патентова. Това е бъдещето на съюза. Някой скоро ще открадне тази фраза.
10
8
 
10
 
! Отговори
ЕС преди 2 години
ЕС сега се стабилизира и преминава в нова фаза много по успешна от преедишната, за съжаление няма място за измекярски държави, да видим дали и БГто няма да се изтъркули навъна към мечешката прегръдка на русия
9
7
 
12
 
! Отговори
Точна преценка преди 2 години
ЕС е минало, което за наивниците е бъдеще...
8
11
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Щом Англия напусна ЕС, значи там не е хубаво място. ЕС е място за слабите и бедните, за да бъдат управлявани с комунистически методи, които да ги спъват в развитието и да ги държат зависими. ЕС е структора, която е образец за лобизъм и корупция. Дори успяха да изпреварят САЩ и СССР.
7
7
 
11
 
! Отговори
Леша преди 2 години
До 7 Не е нормално да се хвалиш в български форум с прироодните си богатства, при условие, че ние българите сме създали Русия и сме ви сложили на земята на която сте в момента.
6
0
 
4
 
! Отговори
7 преди 2 години
Номер 7 - я ваш товарищ, Алексей Миллер, друг товарища Путина!
5
16
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До номер один Я хочу так, чтоб' люди в Болгарии озверели от голода и холода (особенно зимой)! Тогда РАО "Газпром" будет ваш Бог!
4
14
 
9
 
! Отговори
Мечтата на Путин преди 2 години
Да види Европа в руини като след капитулацията на Германия през 1945 г., тоест в руини! Ама този път без плана "Маршал"! Ако използвам думите на Ернесто Че Гевара на този план на Оутин: "No pasaran!" Няма да ти мине плана, другарю Путин! Русия ще рухне, а Европа ще възкръсне!
3
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Леша- не лъжи бе чългар
2
13
 
6
 
! Отговори
Леша преди 2 години
От 1 октомври в Италия тока се вдига с 45% а газта 30%. Другата година няма да има ЕС-Вавилон. Руснаците ще осъществят Голямата Разходка 2.0. Между другото, вярно ли е, че youtube банна Русия :]]
1
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Вече ви подготвят, а? Утре ще склоните заради общото благо. С истината е, че ди ваци от албания и фиром не трябва да са в ЕС