Звукът на колела, пияни туристи, високи наеми: Цяла Европа страда от масовия туризъм

Почти не чувам да се говори италиански, жалват се във Флоренция
15 авг 2024 10:48, Нели Христова
59
Звукът на колела, пияни туристи, високи наеми: Цяла Европа страда от масовия туризъм
Снимка: БГНЕС

През юли протестиращи излязоха по улиците на Палма, столицата на Майорка, носейки плакати с лозунги като "не на масовия туризъм" и "туризъм, но не като този".

Въпреки че не присъства, Джауме Фустър, 27-годишен местен жител, се съгласи с посланията. "Те трябва да бъдат сигнал за събуждане към нашите политици да приемат закони срещу пренаселеността и да въведат закони, които подобряват качеството на живот на нашите жители", казва той пред The Guardian.

Жилищната криза на острова е извън контрол, добавя той. Като много от приятелите му, той живее с родителите си. "Невъзможно е да живеем самостоятелно с нашите заплати", признава Фустър, който е нает само осем месеца в годината.

Като работник в хотелиерството, той признава ползите от привличането на посетители на острова, където е израснал. "Туризмът е икономическият двигател на Майорка", казва той. "Но всяка година имаме рекорден брой хора, които идват. Търсенето не спира."

Нарастващият брой посетители засилва натиска върху разтегнатите от климата ресурси: в някои райони на острова през юли бяха обявени ограничения върху използването на вода.

Пътищата са задръстени от коли под наем, а общественият транспорт не е в състояние да поддържа непрекъснато нарастващия брой туристи. Майорка, чието население е малко под един милион, очаква да приеме около 20 милиона посетители тази година. Но Фустър, чието семейство има магазин за бижута на острова, каза, че повечето обикновени жители на Майорка не се възползват от икономическите ползи, добавяйки, че според него възходът на ол инклузив курортите означава, че туристите са по-малко склонни да харчат пари на място.

Майорка не е единственото място, където е имало протести срещу прекомерния туризъм. Хиляди хора от цяла Южна Испания излязоха по улиците на Малага на 29 юли, докато ЮНЕСКО наскоро предупреди, че тази вълна от съпротива може да се разпространи в цяла Европа.

Барселона беше хвърлена в светлината на прожекторите това лято, след като протестиращи пръскаха туристи с водни пистолети. В дестинации, които са привлекли нарастващ брой след пандемията, хората се питат как може да се постигне баланс между посрещането на посетители – и работните места и приходите, които носят – и запазването на местата, които наричат ​​дом.

Живеейки в централен квартал на Барселона в продължение на 20 години, Алба забеляза как нарастващият брой посетители, стичащи се в града, изкривява характера му. "В моя квартал имаше стара железария, месарница, много малки фирми, работещи от десетилетия", разказва тя. "Но през годините много от тях се превърнаха в барове и ресторанти, обслужващи туристите."

Барселона обяви през юни, че ще забрани отдаването на апартаменти под наем на туристи до 2028 г. след недоволството на местните жители. Алба каза, че разпространението на краткосрочни наеми в центъра на града нарушава потока от живот на жителите.

"Пияни туристи блокираха входа на нашата сграда, пушеха ни в лицето, докато се опитвахме да излезем, крещяха като луди до 2 сутринта. Дори вътре в нашата сграда, пияни Airbnb туристи по погрешка се опитаха да отворят вратата ни през нощта", споделя тя. През 2021 г. й писнало и се преместила в квартал в периферията на града.

В португалската столица Лисабон нарастващият брой туристи оказва натиск върху жилищния пазар. Тереза, 29-годишен ръководител на проект, казва, че непрекъснато трябва да минава покрай тълпи от туристи, възхищаващи се на азулежос (традиционни португалски плочки). След пандемията IT номадите също изиграха роля в изкривяването на пазара на жилища в града.

Тези, които могат да работят от разстояние, бяха привлечени от предимства, включително дигиталната номадска виза на Португалия, която предлага едногодишно пребиваване при доказателство за минимум 2800 евро месечен доход. Оттогава Португалия предприе репресии срещу ваканционните наеми и ограничи своята схема за "златна виза", която предлагаше на чужденците шанс да получат гражданство чрез закупуване на имот на стойност най-малко 500 000 евро.

Тереза, която казва, че има късмета да наеме по-достъпен апартамент, използвайки "стария от десетилетия договор за наем" чрез роднина, сама се върнала в родния си град като дигитален номад, след като живеела във Франция, и признава иронията. "Мисля, че хората са дори още по-ядосани на номадите – с туризма поне може да се каже, че създава работни места. Наемите могат да бъдат толкова високи, защото те дават под наем на хора без португалски заплати."

Тереза ​​също смята, че когато градът е прегърнал дигиталното номадство, части от Лисабон са станали хомогенизирани, доминирани от кафенета, където работещите от разстояние се събират с лаптопите си, но където повечето португалци не могат да си позволят да пият кафе заради високите цени.

Флоренция е толкова наситена с туристи, че Камила Торна, дизайнер, казва: "Почти не чувам да се говори италиански по улиците – един ден всичко е френско, след това всичко е испанско, а след това изцяло руско. Идва на вълни в зависимост от това кой туроператор е в града."

Подобно на Алба, 61-годишната Торна споделя, че много магазини в нейния квартал, обслужващи жителите, са затворени. "Преди няколко седмици прекарах векове в търсене на купчина хартия А4 за моя принтер, тъй като магазините за канцеларски материали, които познавах, затвориха. Преди имаше сезони на туризъм – сега е целогодишен. Звукът на Флоренция е куфари върху калдъръмени камъни", жалва се тя, добавяйки, че няколко апартамента в нейната сграда се отдават краткосрочно и туристите понякога оставят боклук на стълбището. Миналата година бяха забранени нови краткосрочни лицензи в центъра на Флоренция.

"Трябва да има по-добър баланс между жителите и тези, които ни посещават", на мнение е Торна.

Фустър може да види ползите от посрещането на международни посетители в Майорка, но това е въпрос на мащаб, казва той. "Туризмът е много важен и ако изчезне, ще бъдем по-бедни. Но ние искаме да запазим острова и да имаме по-добро качество на живот и по-добър достъп до жилища. Диверсификацията на икономиката е очевидният отговор, но това е наистина трудно на този етап."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


59
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Култовото международно познато име на Слънчев бряг е Съни бийч.
27
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Да разсекретим посланията на култовата песничка! Измислил Даниел Дефо, героя Робинзон Крузо, и пратил го на остров там - делече в Тихи океан. Но дълго Робинзон скучал, за смях и хора закопнял. Направи справка и избра най-прелестния къс земя. Йоо-охо-хо-хо, той опитно има око и знае старият моряк, най-търсен днес е Слънчев бряг. ТОЙ ОПИТНО ИМА ОКО на Кан(Жрец) на Богиня Матара Диана. И мистър Робинзон Крузо написа мъничко писмо в бутилка пъхна го тозчас и заплува на адрес: България, Бургас!
26
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
За пръв път научавам, че можело да се "страда" от туризъм. )) Абсурд след абсурда. Ако някой идва и ти оставя пари значи страдаш?
25
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Да разсекретим посланията на култовата песничка! Измислил Даниел Дефо, гроя Робинзон Крузо, и пратил го на остров там - делече в Тихи океан. Но дълго Робинзон скучал, за смях и хора закопнял. Направи справка и избра най-прелестния къс земя. Йоо-охо-хо-хо, той опитно има око и знае старият моряк, най-търсен днес е Слънчев бряг. ТОЙ ОПИТНО ИМА ОКО на Кан(Жрец) на Богиня Матара Диана. И мистър Робинзон Крузо написа мъничко писмо в бутилка пъхна го тозчас и заплува на адрес: България, Бургас!
24
1
 
21
 
! Отговори
kkk преди 1 месец
Аз преди 1 г. отидох до Рим. Тълпи от хора навсякъде, нищо не видях от града. Цените са скандални. В Неапол и околните забележителности - същата история. В Барса преди 2 г. същата работа. Разбирам ги хората защо се оплакват. Трябва да се ограничат по някакъв начин туристите, особено по отношение на airbnb наемите, защото мн големи компании просто изкупуват жилища и ги дават за краткосрочни наеми, което изтласква местните жители от пазара. Да няма къде да живееш в собствения си град е ужасно.
23
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Не са гладни , ояли са се и искат спокойствие . Един бойкот 5 години от туристите ,после ще ги молят да се върнат като ги подгони глада
22
1
 
16
 
! Отговори
Фифо преди 1 месец
Проблемът е, че това са масово леш "туристи" - нарко, алко и секс такива. Добави милиони азиатци, нефелни 22-килограмови американски тюфлeци и картинката е топ. А най-*** е, че кинтите отиват в 5 корпорации - Томас Кук, Джет турист, Д реизен, Некерман и Клуб Мед. Ама като се гони тънката, така е. Получаваш една oskoтена тълпа...
21
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
"Тереза, която казва, че има късмета да наеме по-достъпен апартамент, използвайки "стария от десетилетия договор за наем" чрез роднина". Никакъв късмет. Тя използва незаконно договор при който със сигурност наемът е 50 или 100 за апартамент от 100 м2 (кошмарът за всеки собственик) и още се осмелява да се заяжда. Много местни португалци се набълбукаха с тези високи наеми, плащани от чужденци, така че няма за какво да се оплакват. Проблемът с недостижимте цени на имотите в Португалия е друг.
20
4
 
11
 
! Отговори
Бали имаше лозунги преди 1 месец
преди да влезем в ЕС свободно движение на хора, пари и капитали! А сега гранични проверки на всякъде! Българите вярват на всякакви лъжи защото не могат да вържат кое е лъжа и кое не! И не ми противоречете! Българите 30 г. избират едно и също и очакват промяна, е по глупава нация няма дори и в Африка!
19
4
 
2
 
! Отговори
Винаги преди 1 месец
е имало много туристи. Въпросът е свързан с бъдещото ограничение на същите, защото "увеличават въглероден отпечатък". Това им е зорът дигитални и умни градове, първоначално пешеходни, зелени и всякакви зони.право на движение в рамките на квартал. Като ни вкарат дигиталното евро до януари 2026, тогава започва веселбата. Започват лекичко с електронни технически, като до няколко години ще забранят ДВГ, електронни рецепти, ел. ваучери за храна и т.н. На финалната права сме.
18
1
 
15
 
! Отговори
aa1820 преди 1 месец
Решението е - вдигай цените докато се разредят туристите и стане поносимо. Печалбата ще е същата.
17
0
 
1
 
! Отговори
пияница мистик преди 1 месец
Забравих да си напиша НИК-а по долния коментар. И е до 16, не до 17 :)))
16
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Анонимен 17 === Итало Калвино "Космически комедии". Като ми писне минавам на библиотека "Галактика", сега съм на "Двойната звезда" на Любен Дилов (баща, не син), после на детската "Часът на Невидимусите" на Хаим Оливер и "Спускане в Маелстрьом" на Едгар Алън По. Въртя ги, защото съм зодия Близнак и бързо се отегчавам. Всъщност всичките съм ги чел преди, сега от носталгия повтарям. Като съвсем ми писне си пускам филм, а понякога пия със съседката, която ми е и любовница по няколко денонощия
15
2
 
14
 
! Отговори
бл преди 1 месец
"възходът на ол инклузив курортите означава, че туристите са по-малко склонни да харчат пари на място" ... Тук е заровено кучето. Големите корпорации превзеха туристическата инфраструктура и индустрия и за местните хора останаха само негативите.
14
1
 
9
 
! Отговори
Пиянка Джофра преди 1 месец
В кърджали, силистренско, разградско като се чува турска реч там българите какво да кажат. Чувстват се като чужденци в Родината си. Западняците да свикват как ще ги омешат на тюрлю гювеч.
13
1
 
25
 
! Отговори
пияница мистик преди 1 месец
"Почти не чувам да се говори италиански, жалват се във Флоренция" === Ами аз като живея на центъра и понякога по цели нощи не спя и чета или гледам филми знаете ли какво е? Цяла нощ минаваха някакви тумби с италианци, араби, англичани и всякакви други езици чух, дето даже не ги знам. Чак в 5 сутринта мина един пиян българин, дето говореше по телефона и псуваше някаква :)))))) Така че навсякъде в Европа е така. Дори и в София. Разкарайте се по Витошка да видите в заведенията, че са само чужденци
12
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Хем сърби, хем боли. Научиха се покрай пандемията, че може да се кара на помощи и да не се бачка и сега като трябва да се работи за да има хляб им е зор. Ми да забранят туризма и ще им олекне, но тогава пук няма да има работа и ще трябва да има трудово мигранство, пак проблем.
11
3
 
2
 
! Отговори
Кукунела Снайпера преди 1 месец
300 гривни / съчинение... Добра сделка! Лято е, време е за евроатлантически ценности и мощна грантова мотивация от спонсора! Жътва е... Кукунелка жъне с комбайнА :)
10
8
 
8
 
! Отговори
путинопитек турист преди 1 месец
и в маскве е така. не моем се разминеме от талпите туристи дошли да видят рая на земята. ама ни предупредиха да си носим яица че нема
9
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Проблемът е не туристите, а хорската лакомия. Всеки иска да отиде някъде, но да в евтино, а пък предлагащите стават все повече на фона на понижаване на качеството. Получава се изкуствена скъпотия и ми3ерия. Веднъж в една административна сграда в Англия говорих с британец отишъл да се да подаде някакво зявление, че временно е безработен. Казах му най популярния виц за Лондон "Британец пресичайки Оксфорд стрийт във Лондон, срещна друг британец!" и той много се смя.