“Лека-полека започва да се вижда светлина в тунела, но това се дължи благодарение на жестоката ни дипломатическа офанзива. Всички са запознати с нашите позиции и ние постигнахме успех. В момента нашата позиция е ясна: да започнем преговори и да намерим решение.“
Това каза северномакедонският премиер Християн Мицкоски пред косовската телевизия РТК. Министър-председателят каза, че започват да търсят решения.
“В това състезание направихме много за да стигнем до стартовата позиция. Ако трябва да използвам спортната терминология, сега трябва да тичаме на 110 м. с препятствия. Виждам първото състезание. С тази промяна на Конституцията ще преодолеем само първото препятствие, но никой не ни гарантира, че ще стигнем до финалната линия.“, допълни Мицкоски.
“Ние сме готови да започнем процедурата по промяна на Конституцията в парламента, промените от т. 37 и т. 38 и те да бъдат част /българите, бел.ред./ от Конституцията. Но в закона за промяна на Конституцията ще добавим, че тези две промени ще станат факт, когато българският парламент ратифицира Договора за членството ни в ЕС. Само по този начин ние ще бъдем сигурни, че ще приключим състезанието.“
Според него, "за огромна част от страните-членки на ЕС, почти всички, предложението на неговото правителство е разумно и е база за постигането на договор"
"За това нещо парламентите нищо не трябва да ратифицират. Единственото нещо, което трябва да се направи е да се подаде ръка и процесът да започне. Това е достатъчно. Много често те се позовават на правилото един глас в рамките на ЕС. Аз разбирам, че има двойни стандарти в световната политика и че трябва да се борим, но тази борба трябва да бъде честна", каза още той и добави, че "на този етап няма по-добра перспектива от ЕС, но те като държава очакват да бъде изпълнена дадената дума".
"Единственото нещо, което очакваме, е те да изпълнят дадената дума, а тя бе когато сменяхме конституционното име, че ще бъдем член на НАТО и веднага ще започнем преговорите, защото сме преди всички в региона и в рамките на 4-5 години ще приключим този процес. Вие знаете ли кога приключиха тези 4-5 години? Миналата година. Още колко пъти трябва да се самоунижаваме, самоотричаме за да получим нещо като гаранция, че ще приключим това състезание", добави премиерът на РСМ.
Мицкоски попита "каква е необходимостта от вписването на българската общност в преамбюла на Конституцията когато тя представлява само няколко стотин души, а подобно нещо не се иска от Косово, Албания или Сърбия, където живее по-голяма българска общност."
"Има ли някаква логика във всичко това. За правата на човека ли става въпрос? В Европа има съд за правата на човека, където 14 пъти е взето решение за македонската общност в България, че техните права са нарушени, а в Македония нито веднъж - нула. Това означава, че не става въпрос за правата на човека. Какво ще кажат македонците от другата страна на границата. На тях не им се разрешава да регистрират неправителствени организации, а те не са няколко стотин. Ако те не могат да регистрират неправителствена организация, а ние променяме Конституцията, това е най-малкото нелогично. Тогава нека да видим коя е истинската причина. Ако вие не може да убедите официалните власти в София да изпълнят поне няколко от решенията на съда за правата на човека, нека те сами да изберат кои от тях, как ще ги убедите да приключим убедително състезанието. Как ще ги убедите да не се спънем на 4-то или 5-то препятствие?, попита Мицкоски.
"Когато сте жертва на двустранните отношения, ако имате малко опит, ще си зададете въпроса, ако камъчето в обувката стане толкова голямо и не може да мръднете с крака, какво трябва да се направи. Напълно логично е да си зададете този въпрос, защото ако не си го зададем, тогава ще бъдем безотговорни към бъдещето на страната. Никой няма нищо против да върви напред съгласно постиженията си. В самия доклад пише, че 55 на сто от нашето законодателство е съгласувано /с европейското, бел.ред. /и тук нямаме проблем. Няма проблем, ако получим вето поради липса на правовия ред, корупцията..., но ако получим вето, защото в учебниците пише, че Гоце Делчев е македонец, ако получим вето за Средновековието, а няма жив свидетел, който да каже какво се е случило, това е най-малкото неестествено", каза още Мицкоски.
Мицкоски: Искат права в Конституцията за стотина българи
Очаквам да се изпълни дадената дума
20.11.2024 | 07:10 ч. Обновена: 12.12.2024 | 01:35 ч.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Напиши коментар
Към коментарите
Новини
-
Наемниците в стил „Вагнер“, които подготвят размирици в Румъния
-
Мария Бакалова - без номинация за „Златен глобус“, но с първа корица на Vogue
-
Кафето се превръща в луксозна стока
-
Грешките, които красивите жени правят в любовта
-
Клои Кардашян взриви Instagram по черно боди прашка
-
Башар Асад отхвърли “маслиновата клонка” на САЩ и Турция
-
Заловиха "флиртаджията", убил Брайън Томпсън в Ню Йорк посред бял ден
-
Спираме "Турски поток" към Сърбия и Унгария, докато Москва не плати
-
Борисов за Петков: Какво е станало толкова вчера - беше ли в клетката нощеска, пика ли в кофите?
-
Лицата на BETL: Никой не е виновен, всеки да се разпростира според чергата си
-
7 милиона руснаци са готови да се бият в Украйна за пари
-
Борисов за Петков: Какво е станало толкова вчера - беше ли в клетката нощеска, пика ли в кофите?
-
Европа се разпада по шевовете: Време е да спрем да обвиняваме Русия за бедите
-
Делян Пеевски: Румен Радев се готви за диктатор
-
Спираме "Турски поток" към Сърбия и Унгария, докато Москва не плати
ЕС
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата