Кръв, убити, насилие по улиците на Казахстан - как се стигна до кризата?

След протестите в Беларус се разклати и вторият бастион на Кремъл в региона
7 яну 2022 07:00, Анисия Иванова
357
Кръв, убити, насилие по улиците на Казахстан - как се стигна до кризата?
Снимка: Дойче веле

Чуждестранните войски са на път към Казахстан, а първите руски части от контингента на Организацията по договора за колективна сигурност (ОДКС) вече са на територията на републиката. Към тази организация, в която членуват Казахстан, Армения, Беларус, Киргизстан и Таджикистан, а главна роля играе Русия, за помощ се обърна президентът на страната Касим-Жомарт Токаев, който преди това прие оставката на правителството. На цялата територия на страната е обявено извънредно положение.

Как се стигна дотук?

Всичко започна с граждански протести срещу двойното поскъпване на газа за битови нужди, които се надигнаха в неделя. Протестите бързо ескалираха, като в старата столица Алмати се стигна до тежки сблъсъци и престрелки, при които загинаха много хора, съобщават очевидци. Високопоставен полицай от Алмати дори твърди, че при щурма на различни административни сгради, включително и на полицията, били убити десетки демонстранти. Руски медии съобщават, че близо 300 войници с бронирани автомобили са обградили един от главните площади на града. Там избухна пожар в една голяма административна сграда, а друга е изгоряла напълно, твърдят очевидци от бившата столица.

В телевизионно обръщение президентът Токаев заяви, че е изпратил армията срещу демонстрантите в Алмати, защото те били „терористични банди“. Източници от Казахстан съобщиха, че демонстрантите са се опитали да проникнат в сградите на пет телевизии, съобщава "Дойче веле".

Това е най-сериозната политическа криза в средноазиатската република, която досега се смяташе за стабилна автокрация. Кризата обаче не е от вчера. Преди десет години вече имаше протести заради ниските заплати, при които бяха убити хора. В последно време в страната не достига електроенергия, а цените на храните непрекъснато растат.

В същото време в Казахстан е в ход процес по предаване на властта. Докато съществуваше Съветският съюз, Казахстан беше втората по територия република в границите на империята. След разпадането на СССР властта в тогавашната Алма Ата пое Нурсултан Назарбаев - дотогавашен лидер на комунистическата партия и на съветската република. Назарбаев управлява близо 30 години, а залежите на нефт и газ осигуряваха на страната относително благоденствие. Назарбаев премести столицата от Алмати в град Астана, който по-късно беше прекръстен на неговото име.

През 2019 година Назарбаев се оттегли заради влошено здравословно състояние, но наблюдателите смятат, че по този начин просто се е опитал да избегне лютите битки за властта в страната. За нов президент тогава беше избран Касим-Жомарт Токаев, но съвсем доскоро Назарбаев все още дърпаше конците като шеф на могъщия Съвет за сигурност, като партиен лидер и като „Водач на нацията“. Едва преди два месеца Назарбаев обяви, че възнамерява да прехвърли партийното ръководство на Токаев, а президентът едва вчера оглави Съвета за сигурност - заради протестите.

Последствията от сегашната криза ще бъдат усетени далеч извън пределите на Казахстан, защото той е смятан за един от най-близките съюзници на Русия. След протестите в най-верния сподвижник на Москва - Беларус, сега се разклати и вторият бастион на Кремъл в региона. Тук да припомним, че през 2010 година Русия, Беларус и Казахстан бяха съоснователите на митническия съюз - един от най-амбициозните проекти на руския президент Владимир Путин. През 2015 година от него се роди Евразийският икономически съюз, в който влязоха още Армения и Киргизстан. Путин и 81-годишният Назарбаев поддържат много топли отношения и за последно се срещнаха през декември в Санкт Петербург.

Позицията на Москва

Досега Москва реагира сдържано на размириците в Казахстан: външното министерство в Москва призова към диалог. В началото на протестите в Беларус през 2020 година Кремъл се държеше по същия начин, по-късно обаче прояви готовност да помогне на беларуската полиция да ги потуши с насилие. Сред многобройните анализи на случващото се в Казахстан присъства и версията, че става дума за борба за власт, участниците в която са използвали протестите срещу високите цени на газа, за да изкарат на улицата свои привърженици и въоръжени групировки с неизвестни цели.

През 2014 г. на езерото Селигер Путин скандално заяви, че Казахстан е изкуствена държава, създадена от първия ѝ президент Нурсултан Назарбаев, и населението ѝ разбира важността на близките отношения с Русия. Етническите руснаци съставляват 18% от населението на страната и те - заедно с повече от 60% от въглеводородните ресурси на Казахстан - са концентрирани в северната част, недалеч от руската граница. След забележката на Путин съюзниците на Кремъл призоваха за "връщане" на Северен Казахстан към Русия. Междувременно Китай има собствени териториални претенции към страната.

Редица наблюдатели отбелязват освен това, че кризата в Казахстан нанася сериозен удар върху плановете на руския президент Владимир Путин, който с военния натиск срещу Украйна и с ултиматумите си към Запада очакваше да постигне успех на започващите в понеделник разговори между САЩ и Руската федерация. Криза на изток и криза на запад са лоша новина за Путин, коментират в тази връзка медиите.

Залогът за Путин е голям както в Казахстан, така и в Украйна - но за него този път може да се окаже трудно да се справи успешно и в двете страни едновременно.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


357
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
43
16
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Скоро и Расия ще има бунтове и революции, това ще от ефекта на доминото, народите на СССРето са свързани като свински черва.В Расия, Беларус и 5 те Средно азиатски републики +Азербайджан се управляват от автокрации, и диктатори като Путин и Назарбаев.
42
11
 
7
 
! Отговори
балканските макаци преди 2 години
-Някой да обезпаразити балканските макаци! С тоз бит и култура не могат да виреят извън резервата за балкански талибани! Не ги пускайте в цивилизацията защото няма да оцелеят. Тук не газим кал до шия, не точим ДДС, и не ръчкаме БМВ дараци по пешеходните патеки
41
13
 
11
 
! Отговори
Хе Хе преди 2 години
Браво на казахите. Усетиха се че трябва да режат главите на *** сатрапи на Путин след 30 години кражби и бедност
40
4
 
23
 
! Отговори
Вагнер преди 2 години
Май май правят размириците като в белорус
39
6
 
25
 
! Отговори
???? преди 2 години
100 % цветна революция..................откъде тия мирно протестиращи хора имат оръжие??Те мирни хора ли са или терористи???Повтаря се номера с Украйна и Беларус.....................кога ще го разберете??
38
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Аралско море изчезва благлдарение на рашаните съсипаха тая държава
37
6
 
8
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 2 години
и леко се прокрадва опорката "ако не искате като в казахстан, плащайте си по по високите цени. иначе не сте българи"
36
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
е нали уж в демокрацията народа управлява. ко пречи да трошат и горят? що полюцията им пречи? в чие име?
35
5
 
3
 
! Отговори
IQ 3.14с преди 2 години
същата работа като с украина "братя славяни", "мирно съседство", и като нарязаха 160ките и си им върнаха ракетите "плащайте тоо газ че ше ядете бой". и ядоха.
34
5
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Казахстански пастири? Много ме радвате как смятате, че извън България са овчари и камилари. Арабите са с камили, казахстанци с овце, китайците ядат кучета. Като и ако отидете в Дубай, Шанхай или Алмати ще ви изпопадат калпаците. София е най-долнопробно село в сравнение. Но вие се живеете с мисълта за от Витоша по-високото нема, и от Искъро по-дълбоко.
33
8
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Целта са ресурсите на Русия. Още Наполеон и Хитлер са ги искали. И крадливите ***-оти сега ще сглобят една нова световна война, след която няма да има значение кой какви ресурси е имал.
32
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Мхм значи казаците се надигнали, защото им вдигнали гаста от $0,13 на $0,27 за литър пропан-бутан (цифрите не са илюстративни)
31
5
 
12
 
! Отговори
До Батко преди 2 години
Няма червени и сини.............или местните олигарси и мафиоти те командват, или световните глобалисти!!Единственият въпрос е само:Кои от тях са по-жестоки и крадливи???
30
4
 
8
 
! Отговори
Обективен преди 2 години
Правителството фиксирало цената на бензина около 22 цента....ами то си е за протест,егати скъпотията.
29
16
 
5
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 2 години
До не разбрал щото редовната армия е на страната на протестиращите и неще да варди слугите на кремълския султан. имайки предвид откога са в съвецкия саюс, тва при тех е "априлско въстание"
28
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен20. Искаш кръв и насилие и в БГ? Наистина ли си толкова ***? Май не си и българин.
27
12
 
13
 
! Отговори
Батко преди 2 години
Червените се свалят само с оръжие и после се окачват по дърветата. Ние сме една от последните страни, които все още не сме го направили.
26
8
 
17
 
! Отговори
!!!! преди 2 години
Ще има размирици и хаос в Казакстан....и още убити протестиращи.........после ще дойде световната банка и ще ги пороби...............уж ги спасява!!!Стар изпитан финикийски номер!!!
25
4
 
3
 
! Отговори
IQ 3.14 преди 2 години
абе гиви и моторола беха миньори и може, у казахстан не може. що?
24
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Наблюдатели отбелязвали, че кризата в Казахстан нанася сериозен удар върху плановете на руския президент Владимир Путин, който с ултиматума си към Запада очаквал да постигне успех на започващите в понеделник разговори с представители на Пиндостан. Други наблюдатели казват, че опитът за пореден майдан в заната на Руския Мир бързо и решително е осуетен с руска помощ и тази победа на Путин многократно усилва неговите позиции.