Ще промени ли влизането ни в еврозоната имотния пазар?

Отговарят експерти пред Bloomberg TV Bulgaria
20 фев 2024 11:23, Александър Попов
30
Ще промени ли влизането ни в еврозоната имотния пазар?
Снимка: БГНЕС

Имотният пазар в София започна 2023 г. със спад на сделките от почти 14%, но през следващите две тримесечия успя да го ограничи до съответно 11,7% и 5,4 на сто. Това сочат данните на Агенцията по вписванията. В цялата страна в края на миналата година са били изповядани 62 398 сделки, което е спад със 7,4 на сто на годишна база. Какви обаче ще са ефектите от влизането в еврозоната върху имотния пазар, предвид опита на другите източноевропейски държави след приемането на еврото? Bloomberg TV Bulgaria попита петима експерти.

Добромир Ганев, бивш председател на УС на НСНИ

„Със сигурност влизане в еврозоната на страните от Източна Европа повлиява добре пазара на недвижима собственост, включително жилищна собственост, но също и търговски и офисни площи. Това, което може да споделим за Хърватия, че след приемането на страната в еврозоната и Шенген, цените се увеличиха с 13% в рамките на първото шестмесечие, същото нещо се случва и със Словакия, Словения, Естония и Латвия по-рано в годините. Със сигурност може да кажем, че това не може да се разглежда като съвсем изолиран факт, тоест изключително и само еврозоната да повлияе на цените, просто ако си помислите 2009-2010 г. - какво би се случило ако бъде приета една страна в еврозоната в толкова сложна икономическа световна криза, вероятно нямаше да бъдем свидетели. Има фактори, които са свързани с очакването на по-голяма инвестиционна активност на чуждестранни инвеститори, след влизане в еврозоната, второ – подобряване на икономическите макро параметри, трето (това се показва последните 4-5 години) ръста на брутните възнаграждения в страната вероятно ще продължи да расте. Това всичко по-скоро би повлияло позитивно на пазара. Не трябва да изключваме и психологическия фактор, аз лично считам, че е в аванс и има вероятност да се покачат цените, да се обърне тренда в средата на тази година, ако бъде обявена датата 1 януари 2025 г.“

Снежана Стойчева, управител на водещата медия за недвижими имоти Imoti.net

„Това, което експертите споделят е, че когато България се присъедини в еврозоната ще се засили и интереса на повече компании към инвестиции в страната ни, за тях тогава ще стане доста интересен пазара. Това означава, че ще има нови инвестиционни проекти, може би съвсем различни от тези, на които сме били свидетели досега, като например изграждане на комплекси от имоти, които да се отдават под наем, интерес към нашите курорти към спа зоните в България и интерес към имоти в столицата, тъй като това, което знаем е, че цените на апартаментите в София следват тези в другите европейски столици. И всичко това, според мен означава, че можем да наблюдаваме по-скоро движение нагоре на цените на недвижимите имоти.“

Пазарът на имоти забавя темповете на растеж след бума през 2021 и 2022 г. Броят на сделките в страната за миналата година остава на най-ниското си ниво от четвъртото тримесечие на 2010 г., след като достигна 13-годишно дъно през лятото на 2023 г. Все пак свиването на сделките в страната през четвъртото тримесечие е най-малкото за миналата година. В жилищния сегмент не се очаква рязък ефект след въвеждането на еврото като официално разплащателно средство.

България има много да догонва европейските тенденции, а София си остава една от най-достъпните европейски столици по отношение на пазара. Все пак прогнозите сочат, че след влизането в еврозоната страната ни може да стане по-атрактивна за покупка на имот.

Имотният пазар ще се промени след въвеждането на еврото като официално платежно средство и ще има нови инвестиционни проекти. То би отворило вратите пред повече компании да влагат средства в страната ни.

Въвеждането на еврото може да тласне имотния пазар в неочаквана посока, като въпросът за дефицитите на вторичния пазар ще бъде в полезрението на инвеститорите. Първоначалното изчакване ще бъде от съществено значение. Дали въвеждането на еврото в България ще предизвика еуфория сред инвеститорите на имотния пазар и как ще се подобри представянето на сегмента – предстои да разберем.

Вижте още експертни мнения по темата тук

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


30
Още по темата: Еврозонаимоти
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
27
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
А мисирките кълват ли кълват...
26
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Само не се женете и все едно сте направили 200% процента печалба като купувате заветния апартамент....
25
0
 
2
 
! Отговори
ааааа преди 2 месеца
бг смешки 2
24
0
 
0
 
! Отговори
ааааа преди 2 месеца
зле си
23
1
 
4
 
! Отговори
бг смешки 2 преди 2 месеца
ще повлияе наситина добре - цените ще качат още повече а БГ ще загуби монетарен суверинтитет изцяло ....наистина добре !
22
6
 
1
 
! Отговори
До Кире преди 2 месеца
Докато влезем в евро зоната, лихвите вече ще са тръгнали надолу. Нали не мислиш, че Германия и Франция ще искат да са вечно в рецесия? По твоята логика - да изчакаме още 5 години, подозирам, че при тази инфлация, ако цените не са се удвоили до тогава, то поне покупателната способност на моите спестявания ще е наполовина. Плюс един хубав ежемесечен и индексиран спрямо инфлацията разход за наем.
21
1
 
8
 
! Отговори
маалатъ преди 2 месеца
Е, па влизайте, ама после да не ревете, щото връщане назад нема да има, докато го има ЕС!!! Българския ни непукизъм шъ изяде главата на държавата и шъ нъ превърне в "Географско понятие"!!!
20
0
 
11
 
! Отговори
Кире преди 2 месеца
Ами те същото разправят постоянно. И през 2008 го казаха, но цените се сринаха наполовина до 2012. Даже през 2015 си купих на 900 евра, а през 2008 беше 1800! А като влезем в еврозоната, където лихвите са около 5% сами преценете това какви последствия ще има. Надявам се можете да мислите?:)
19
5
 
0
 
! Отговори
До navrakov84 (до 14 преди 2 месеца
Пич, заради теб (непоискано безплатно мнение) и заради други подобни на теб (поискано, платено професионално мнение) в момента кихам с по 2500 всеки месец и нямам право да забия един пирон. Ако бях купил 2020 до сега щях да съм го изплатил на половината, а текущата пазарна цена щеше да е двойна!
18
0
 
5
 
! Отговори
До 16 преди 2 месеца
За чергата съм съгласен. Не разбирам злобата обаче.
17
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Спад на сделките но увеличаване на цените- това не е пазар- това е манипулиран, манипулативен цирк....50/60г скапващи се панелки на цени несъобразени със заплатите на Българите- общините да строят повече общински жилища за Българите с ниски доходи- така е в най развитата Европейска държава Германия- 46% живеят в общински жилища.
16
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
В Лидл 3к има за управителите на магазини. Работниците са на сума разделена на 2 и на повече от 2 май
15
12
 
1
 
! Отговори
До 11 преди 2 месеца
Точно така, всеки трябва да има жилище, което е според чергата му. Бачкотещ бачкер от прованса, слугуващ в Лидл за 3к, не виждам как ще си купи жилище в София. За него- ей ти селцата около Божурище има разкошни къщички и за 10мин с бракмата си е до складовата зона там (има 10к работни места). Грубо го обясних, но това са фактите.
14
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
да ще промени например боксониера в Люлин 3 ще стане 950 000 евро и хората ще се избиват да купуват евтинко защото като влезем в Шенген вече че струва 1,5 милиона евро.
13
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Тия неща брокерите от статията ги разправяха и преди България да влезне в Европейския съюз ,има статии намерети ги.Същите лица и имена лъжеха как имотите ще скачат главоломно след влизането ни ,а какво стана ?Кризата ги срина с над 30%,40% ?Имотната мафия в България е в медиите ,виждате ,брокери,агенции,строители ,кредитни посредници целта е да МАНИПУЛИРАТ И ПЛАШАТ хората за да не може обществото да вземе адекватно решение
12
1
 
14
 
! Отговори
Франк преди 2 месеца
В Хърватия, както и навсякъде Европа, жилищата поскъпнаха заради инфлацията. Просто на Хърватия инфлацията им съвпадна с влизането в Еврозоната. Тия ръсят само глупости. Ако питаш продавача на пазара, то ицената на доматите последнте 20 години е нагоре. Обаче не постояно. Има и застоели домати, голямо предлагане на домати или просто хората нямат пари за салата. Тогва цената е надолу.
11
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Едно нещо струва толкова, колкото някои е готов да плати за него. Ако е с кредит - лесно, всички си мислят, че парите са едни цифри само, обаче ако трябва да спестяват за това, надали ще дадат и 30% от сегашните цени.
10
2
 
14
 
! Отговори
До 8 преди 2 месеца
Да, всеки трябва да има жилище и сигурен покрив над главата. Нещо против ли имаш?
9
0
 
27
 
! Отговори
Алекс преди 2 месеца
Само мнения на брокери,но те не определят цените.Господарите на имотния пазар са банките.От Уникредит казаха тежката си дума.Пазарът е в състояние на балон.
8
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
В коя държава според вас цените на имотите отговарят на доходите на населението?