PCR тестът е само помощен, не поставя диагноза за COVID-19

Не трябваше да правим компромиси, заяви пулмологът проф. д-р Коста Костов
23 окт 2020 21:30, Нели Христова
12
PCR тестът е само помощен, не поставя диагноза за COVID-19
Снимка: БГНЕС

PCR тестът е само помощен, само асистира, помага на клинициста в диагнозата. Не може всеки пациент с положителен PCR тест да бъде стигматизиран като тежко болен. Диагнозата е съчетание на симптоми, образна диакностика, лаборатория, патогенеза. Това коментира пред БНР пулмологът проф. д-р Коста Костов, председател на Експертния съвет за борба с Covid-19.

Политика за ограничаване на пандемията на Министерството на здравеопазването

"Бих определил посоката като правилна. Нещата в България съвсем не са спокойни – нарастват драматично случаите. Версиите, че в болниците влизат пациенти, които не са сериозно болни, са несъстоятелни. Необходими са по-строги мерки. В обществото се случи едно разделение на скептици и такива, които съвсем разумно тълкуват данните на случващото се. И в това немалък дял имат и политиците. 7-8 месеца след началото на пандемията ние спорим за елементарни неща и сме далеч от науката. Нека да се огъваме пред научните факти. Няма нужда да стоим изправени пред властта. Ако властта върви успоредно на научните факти – аз съм "за", ако властта върви срещу научните факти – съм "против"."

Епидемиологичните мерки трябва да бъдат балансирани

"Не трябва да се правят компромиси. Не можем да правим реверанс към запалянковците – към футбола, който отдавна е умрял, към кръчмите и дискотеките, а в същото време да стоварваме този тежък товар на гърба на медиците! Политиците трябваше да бъдат по-радикални. Аз не съм за тотално затваряне на държавата и напълно изключване на хората от социален живот, но нека да бъдем разумни, нека бъзем пропорционални", апелира д-р Костов.

Маски на открито само при струпване, изключване на втори PCR тест, намаляване на карантината на контактни лица до 10 дни

"Разбира се, маските на открито беше едно абсолютно глупаво решение. Трябва да има балансирана строгост, за да приобщим обществото към мерките. Има строги правила, залегнали във всички международни препоръки: "Маски се носят само там, където не е възможно да се пази дистанция". С други думи – в транспорта (във влака, в рейса), на опашката... там, където се събират повече хора. Но да вървиш по улицата и да носиш маска – това беше глупаво."

Според д-р Костов карантината от 10 дни е подходяща за безсимптомни пациенти, а относно телефонната медицина, той не пожела да упреква своите колеги в общата практика, защото и те са поставени пред редица проблеми.

Поставяне на диагноза

"Трябва веднъж завинаги да се каже, че това е болест, чиято диагноза не се поставя с PCR тест. Той е само помощен, само асистира, помага на клинициста в диагнозата. Не може всеки пациент с PCR тест да бъде стигматизиран като тежко болен. Диагнозата е съчетание на симптоми, образна диагностика, лаборатория, патогенеза – това са неща, фундаментални за медицината. Един PCR тест не може да бъде указание за диагноза, още повече, че има вече въведени лабораторни методи, които могат да диференцират един пациент, опасен за околните – да кажат дали един пациент излъчва инфекциозна доза, или не.

PostCovid инфекцията

"Да го преведа разбираемо – продължителен Covid е един комплекс от симптоми и оплаквания, който продължава след преболедуването. Той се разделя на два периода – симптоми и оплаквания след 3 седмици (следостър Covid), и след 12 седмици (хроничен Covid). Като цяло и двата се наричат продължителен Covid. Тук има 4 групи от симптоми: Белодробни промени (най-често засегнатите органи) – остава едно усещане за задух, за недостиг на въздух; Неврологични симптоми – остатъчно главоболие, замайване, усещане като махмурлук, загуба на обоняние; Когнитивни симптоми – паметови разтройства, несигурност, безнадеждност, страхово изживяване; Сърдечни патологични изменения – възпаления на миокарда... понякога безсимптомно. Най-често остава едно усещане за слабост – т.нар "синдром на хронична слабост". Постепенно той спада до третия-четвъртия месец. 30-40% имат на третия месец по няколко симптома в няколко органови системи. Изисква се апаратура, която не е налична навсякъде."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


12
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
0
 
3
 
! Отговори
шмatka преди 3 години
Помощен, помощен, ама ти вземат сто лева за едни сополи!
10
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Загубени в превода май беше някакъв як филм.
9
1
 
2
 
! Отговори
8 - загубен в превод преди 3 години
Не си разбрал. Лекарят казва ,че положителен тест при пневмония я определя като е вирусна и е проява на Ковид.Объркването е защото в думата COVID механично латинските букви се заменят с български.Co-съкратено от коронаVi- от вирус.До тук добре, но после става смешно, защото D е началната буква на английската дума за заболяване.На български следва да е З.Т.е. КоВиЗ.Или да се изписва Covid.Заболяване е съвкупност от симптоми и синдроми,предизвикани от определен причинител (напр. Корона в
8
2
 
6
 
! Отговори
ЛЕКАР ПУЛМОЛОГ преди 3 години
Винаги с най-голям интерес съм слушал лекциите на на най-уважавания ми преподавател - проф. Костов! Отдавна казвах, че тия тестове са пунта-мара. Когато има рио-данни и клинични и параклинични такива за КОВИД-пневмония , в голям % от случаите тестовете са отрицателни и обратното. Напълно съм съгласен с професора. И друго - тези от диспасеризираните ми пациенти с ХОББ и БА, които вземат препоръчваната от мен профилактика с Zn, Se, vit- A,S,D,Е и Имунобронхопам, не се разболяват.
7
7
 
6
 
! Отговори
Обективно преди 3 години
Въобще не си въобразявайте, че тези от НОЩ са по- слабо образовани или по- незнаещи от този или онзи доцент. Напротив. Мутафчийски го каза още преди месеци и имаше предвид, че ще става точно това, което сега става. Бенатова го оплю яко. Еми сега почерпете Мангъров за това, което се случва сега.
6
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Тоя ад няма да свърши скоро. Раз.к.атаха ни фамилията. Народа подивя.
5
3
 
7
 
! Отговори
минаващ преди 3 години
др Костов е прав-една диагноза е съвкупност от симптоми,диагностика,проследяване.Вариантите са различни,но умните глави от НОЩ не могат или не искат да го разберат.Действат като върли сталинисти-такова им е мисленето.И тази напаст ще мине и трябва да ги смачкаме тези жълтури-всичките болести напоследък идват от тях.
4
2
 
6
 
! Отговори
Майна преди 3 години
ПРИЧИНАТА ЗА ОБЪРКВАНИЯ И ПРОТИВОРЕЧИЯ Е В Г.Л.У.ПО.СТТА НА ЖУРНАЛЯТА, КОИТО НАБЛЯГАТ НА НЕЩО НЕСЪЩЕСТВЕНО И ГО ИЗВЕЖДАТ КАТО ЗАГЛАВИЕ. Както и тук. РСR тестът ЕДИНСТВЕН ДАВА ДИАГНОЗА ИНФЕКЦИЯ С КОВИД. А ВИЖ, НЕЙНОТО ПРОТИЧАНЕ МОЖЕ ДА Е ПОЧТИ БЕЗСИМПТОМНО, ЛЕКО, ТЕЖКО ИЛИ ЖИВОТОЗАСТРАШАВАЩО - С ПНИВМОНИЯ. Естествено само последните са за болница.
3
4
 
16
 
! Отговори
ДртПрч преди 3 години
Проблемът е, че Мутафчийски и компания с непремерените си приказки предизвикаха ефекта на лъжливото овчарче. Вече каквото и да кажат, никой не вярва, нито на тях, нито на когото и да е от съсловието.
2
8
 
5
 
! Отговори
Обективен преди 3 години
Угодничи на властта
1
5
 
5
 
! Отговори
52614 преди 3 години
Повече от полловин година бръщолевене с апломб като последна инстанция взе даа ми идва в повече. Най-добре ще бъде всики да замълчат като Мутафчийски. Публикувайте данните - това за някои хора е почти като терапия. Спрете да дърдорите и да си противоречите - явно нищо не ви е ясно. Така или иначе бъългаринът си набавя инфо от чужди сайтове. Нищо лично - най-тривиална липса на доверие на нашенски специалисти, светила и професори по всичко.